Fryderyki 2022 – Gala Muzyki Poważnej

22.04.2022, Szczecin, koncert
Materiały prasowe
Materiały prasowe

W piątek 22 kwietnia jedna z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie ponownie będzie gościć artystów nominowanych do Fryderyków w kategorii muzyki poważnej. Uroczystą galę, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie uświetnią występy najwybitniejszych solistów i zespołów. Po raz pierwszy w historii miłośnicy muzyki poważnej z Pomorza Zachodniego będą mogli towarzyszyć artystom w ich wyjątkowym święcie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na Galę Muzyki Poważnej.

W ten wyjątkowy wieczór nagrody odbiorą artyści w jedenastu kategoriach muzyki poważnej, ukazujących różne okresy historyczne i stylistykę wykonania: od nagrań solowych i kameralnych po operowe i symfoniczne, od baroku do współczesności.

W tym roku szansę na wyjątkową statuetkę Fryderyka mają m.in. wydawnictwa z udziałem akordeonisty Klaudiusza Barana, nagrania z udziałem wiolonczelisty Marcina Zdunika, płyty, na których usłyszeć można AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Tegoroczną Galę Muzyki Poważnej uświetnią koncerty z udziałem artystów światowej sławy, podzielone na trzy wątki tematyczne: muzyka polska, opera barokowa oraz muzyka romantyczna. Nie zabraknie także muzycznych nawiązań do aktualnej sytuacji na świecie: na gali zabrzmi hołd złożony Ukrainie przez Baltic Neopolis Orchestra. Kameralna orkiestra smyczkowa ze Szczecina wykona między innymi utwór Tribute to Ukraine na motywach hymnu narodowego Ukrainy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. To szczególna okazja, aby zaprezentować zgromadzonej w Operze na Zamku publiczności mniej znane zdobycze polskiego romantyzmu muzycznego: dzieła kameralne ucznia Józefa Elsnera – Józefa Władysława Krogulskiego. Na gali zabrzmi część III i VI Oktetu fortepianowego d-moll op. 6 Krogulskiego w wykonaniu znakomitych solistów-kameralistów: Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Seweryna Zapłatyńskiego (flet), Adriana Jandy (klarnet), Marii Machowskiej (I skrzypce), Kamila Staniczka (II skrzypce), Mateusza Dońca (altówka), Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela) i Tomasza Januchty (kontrabas).

Na polski wątek gali złożą się również utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza. Wybitna skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i Łukasz Chrzęszczyk – laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych – wykonają finał z IV Sonaty Skrzypcowej Bacewiczówny, a wielokrotny laureat Fryderyków w kategoriach jazzowych – kwartet smyczkowy Atom String Quartet – pieśń Karłowicza Pod jaworem w aranżacji Michała Zaborskiego.

Obecność muzyki barokowej wykonywanej na instrumentach historycznych staje się już tradycją Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal. W tym roku uroczystość uświetni Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Jarosława Thiela, która towarzyszyć będzie włoskiej sopranistce Giulii Semenzato w ariach skomponowanych przez Antonia Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla.

Dwukrotnie na scenie pojawi się też wybitny polski bas Adam Palka, solista Staatsoper Stuttgart, występujący na scenach Wiener Staatsoper, Opera National de Paris czy Teatro Real w Madrycie. Artysta wykona arię Infelice… e tuo credevi… z opery Ernani Giuseppe Verdiego i tzw. arię z gwizdem Son lo spirito que nega z opery Mefistofeles Arriga Boita. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

To już druga edycja Fryderyk Festiwal w Szczecinie, jednak po raz pierwszy Gala Muzyki Poważnej otwarta będzie dla szerokiej publiczności. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie można już kupić na stronie:

https://www.ebilet.pl/klasyka/pozostale/fryderyk

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest tutaj: https://fryderyki.pl/fryderyk-2022/#res

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2022 w Szczecinie będzie Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która odbędzie się tydzień później, w piątek 29 kwietnia w Netto Arenie. Więcej na: https://zaiks.org.pl/artykuly/2022/kwiecien/fryderyk-festiwal-2022

 

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem Fryderyków.

 

 

 

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#Fryderyki 2022