.
.

I etap Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie został rozstrzygnięty 30.09.2022. Do finału zakwalifikowano następujące utwory:

 

Tytuł, Kompozytor:

VISIONS ONIRIQUES, Aleksandra Chmielewska

TISSAGE DE L’INFINI, Krystian Neścior

From the Slavic Legends, Mateusz Ryczek

bright… holy… mad…, Piotr Tabakiernik

AKHLYS, Michał Ziółkowski

 

Jury obradowało w składzie: Tomàs Peire-Serrate (Przewodniczący Jury), Dorota Serwa, Szymon Bywalec, Dariusz Przybylski oraz Anna Maria Huszcza (sekretarz konkursu, bez prawa głosu).

 

Jurorzy rozpatrzyli 106 prac nadesłanych przez kompozytorów z całego świata

 

Wśród osób startujących w konkursie znaleźli się twórcy różnych narodowości, w tym amerykańskiej, białoruskiej, brazylijskiej, brytyjskiej, bułgarskiej, chińskiej, czeskiej, francuskiej, gruzińskiej, hiszpańskiej, irańskiej, japońskiej, kanadyjskiej, koreańskiej, niemieckiej, polskiej, szwedzkiej, ukraińskiej, włoskiej.

Po raz pierwszy w historii naszego konkursu w finale usłyszymy kompozycje samych młodych polskich twórców: czterech kompozytorów i jednej kompozytorki. Czy jestem zaskoczony? Mówiąc szczerze – nie. Polska muzyka rozwija się znakomicie, jest coraz bardziej różnorodna i odważna, nie zatrzymała jej pandemia. Młode pokolenie polskich kompozytorów i kompozytorek muzyki poważnej budzi ogromne nadzieje. I te nadzieje spełnia. Usłyszymy to podczas koncertu finałowego, nareszcie znów czując na żywo konkursową atmosferę w jedynej i niepowtarzalnej Filharmonii w Szczeciniepowiedział Miłosz Bembinow, prezes ZAiKS-u i pomysłodawca Konkursu.

 

Po długim zastanowieniu, jurorzy II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza gratulują pięciu finalistom pierwszego etapu konkursu. Poziom artystyczny, jak i wysoki poziom techniczny przedstawionych kompozycji sprawiły, że podjęcie decyzji było niełatwe. Jury przyznaje tym samym, że do finału nie trafiło wiele doskonałych utworów i chce przekazać szczere wyrazy uznania wszystkim kompozytorom biorącym udział w konkursie. Jeszcze raz gratulujemy finalistom!Tomàs Peire-Serrate, Przewodniczący Jury

 

Zakwalifikowanie do finału oznacza dla kompozytora profesjonalne wykonanie i nagranie jego utworu. Finałowe utwory zostaną prawykonane podczas koncertu zaplanowanego na 2 grudnia 2022 roku w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Szymona Bywalca. Po wysłuchaniu wszystkich prawykonań jury w składzie Tomàs Peire-Serrate (Przewodniczący Jury), Dorota Serwa, Szymon Bywalec, David Robert Coleman, Dariusz Przybylski oraz Anna Maria Huszcza (sekretarz konkursu, bez prawa głosu) ustali ostateczny werdykt i ogłosi wyniki.

Przewidywana nagroda wynosi za:

I miejsce 15 000 euro

II miejsce – 11 000 euro

III – 7 000 euro oraz dwa wyróżnienia po 3 500 euro każde.

Dodatkowo zostaną przyznane – Nagroda Publiczności i Nagroda Orkiestry.

 

Filharmonia w Szczecinie

Nieprzypadkowo to właśnie Filharmonia w Szczecinie tworzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS nową markę jaką jest Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski. Odważna przestrzeń Filharmonii uzasadnia zaproponowanie publiczności repertuaru w pełni współczesnego. Finał konkursu będzie regularnym, biletowanym koncertem, a publiczność zostanie zaangażowana w typowanie swojego faworyta. Mamy tylko ogromną nadzieję, że sytuacja epidemiczna w kraju będzie na tyle dobra, że koncert odbędzie się w zaplanowanym terminie, przy pełnym udziale słuchaczy.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie już po raz trzeci wspólnie organizują konkurs kompozytorski. Pierwszy – jako konkurs z okazji 100-lecia ZAiKS-u, jeszcze bez patrona – odbył się w 2018 roku. Kolejny – I Międzynarodowy Konkurs im. Mieczysława Karłowicza w 2020 roku. Wysoki poziom nadesłanych utworów zainspirował obie instytucje do kontynuowania tego wyjątkowego muzycznego przedsięwzięcia, które ma odbywać się regularnie co dwa lata.

Koniec atykułów

Koniec atykułów