Władysław Słowiński

9.09.2024

Kompozytor, dyrygent, człowiek oddany życiu muzycznemu w Polsce. Od 1953 roku należał do sekcji A i B Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Zmarł w wieku 94 lat.

Po studia w uczelniach poznańskich (dyrygentura i kompozycja na PWSM oraz muzykologia na UAM) objął stanowisko dyrygenta Teatru Wielkiego w Poznaniu, nawiązując jednocześnie współpracę z kilkoma orkiestrami symfonicznymi w kraju. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Polskich Nagrań. Członek Związku Kompozytorów Polskich, przez kilka kadencji był sekretarzem generalnym Zarządu Głównego oraz prezesem oddziału warszawskiego ZKP. Stworzył i przez trzy dekady kierował Warszawskimi Spotkaniami Muzycznymi.

Jego dorobek kompozytorski obejmuje – prócz utworów symfonicznych – także dzieła kameralne, solowe, ale i stylizacje ludowe, suity, pieśni na fortepian, a nawet piosenki dla dzieci. Jego utwory były prezentowane na krajowych i zagranicznych koncertach oraz festiwalach.

Zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, pełnił wiele funkcji w macierzystej sekcji A, był także członkiem Zarządu (w latach 1978-1984 i 1997-2005) oraz przewodniczącym komisji repartycyjnej (1989-1993).

Wyróżniony przez Stowarzyszenie Odznaką i Medalem ZAiKS-u, nagrodą za propagowanie polskiej muzyki współczesnej oraz nagrodą 100-lecia ZAiKS-u.

Był również laureatem m.in. nagrody ZKP za twórczość kompozytorską i nagrody im. C.K. Norwida w dziedzinie muzyki. Kawaler, Oficer i Komandor Orderu Odrodzenia Polski, odznaczony również Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

#pożegnania