61. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu 2024 za nami. To były wyjątkowe trzy dni jednej z najważniejszych imprez muzycznych w roku.
Pierwszego dnia festiwalu mieliśmy okazję wysłuchać koncertu „Premiery”, podczas którego Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, jak co roku, przyznało swoje dwa wyróżnienia – za najlepszą muzykę i za najlepszy tekst. W tegorocznym konkursie swoje kompozycje przedstawiło dziesięciu artystów: Lanberry, Alicja, Józefina & Skubas, Łukasz Drapała, Piotr Cugowski, Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil, Monika Lewczuk, Marcin Sójka, Tatiana Okupnik oraz Jan Górka. Zwycięzcami zostali Józefina i Skubas z autorską piosenką Gdy jest brzydko, która otrzymała zarówno nagrodę główną jury, jak i nagrodę ZAiKS-u za najlepszy tekst. Wyróżnieni przez ZAiKS zostali także Piotr Cugowski i Jarosław Chilkiewicz za muzykę do piosenki Cisza przed burzą. Zwycięzcom statuetki wręczali Wanda Kwietniewska i Marek Dutkiewicz. Faworytem opolskiej publiczności okazał się natomiast duet Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil i ich piosenka Ławeczka.
Pierwszy dzień festiwalu zakończył koncert „Debiuty” z podtytułem: Niemen symfonicznie. Dziesięciu młodych uczestników zmierzyło się z ponadczasową twórczością Czesława Niemena – w tym roku przypada jego 85. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci. Tego wieczoru w symfonicznych aranżacjach usłyszeliśmy Klaudię Marzec, Zalię, Lou Lou Safran, Norberta Wronkę, Igę Kozacką, Wojtka Stefanowskiego, Natalię Muianga, Dominikę Dobrosielską i Linę. Jury najwyżej oceniło występ Norberta Wronki, który wykonał utwór Nie wiem, czy to warto.
Warto natomiast wspomnieć, że tego dnia poza konkursem wystąpił m.in. Kuba Badach, który w hołdzie dla zmarłego niedawno Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego zaśpiewał piosenkę Zielono mi z muzyką „Ptaszyna” i tekstem Agnieszki Osieckiej. Pierwotnie utwór ten wykonał w Opolu w 1970 roku Andrzej Dąbrowski.
W skład opolskiego jury, które oceniało koncerty konkursowe, weszli w tym roku Jacek Cygan (zastępca przewodniczącego Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), Elżbieta Zapendowska, Piotr Metz, Ania Wyszkoni oraz Jarosław Wasik.
Drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem rockowych brzmień za sprawą koncertu „SuperJedynki”. Na deskach opolskiej sceny pojawili się Bajm, Big Cyc, Lady Pank, Wilki, Proletaryat, Kobranocka, Kasia Kowalska, Krzysztof Zalewski, Tomek Lipiński, Oddział Zamknięty, Sztywny Pal Azji i Chłopcy z Placu Broni. Do opolskiego programu powróciły w tym roku także najpopularniejsze kabarety, za których scenariusz odpowiadał Robert Górski.
Trzeci i ostatni dzień opolskiej imprezy był kulminacją muzycznych wspominków najpiękniejszych piosenek o miłości Janusza Kondratowicza. Podczas zamykającego koncertu „Zakochani są wśród nas” hołd polskiemu poecie i autorowi tekstów oddały zarówno legendy estrady, jak i młodzi artyści. Największe przeboje Kondratowicza, w nowych aranżacjach Adama Sztaby, wykonali m.in. Kayah, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska, Staszek Sojka, Roxie Węgiel, Piotr Cugowski, Damian Ukeje, Ewelina Flinta, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Andrzej Lampert, Natalia Przybysz, Ania Rusowicz, Bovska, Krzysztof Zalewski czy Ania Karwan.
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to także imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest uroczystość odsłonięcia odlanych w brązie gwiazd z nazwiskami i autografami wykonawców, kompozytorów i autorów w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Wydarzenie co roku gromadzi prawdziwe tłumy i daje możliwość zobaczenia, a nawet porozmawiania z muzycznymi idolami.
W tym roku Aleja Gwiazd w Opolu powiększyła się o kolejnych artystów. Swoją gwiazdę odsłonili: Muniek Staszczyk, zespół Piersi, Włodzimierz Korcz oraz Kuba Badach. Gwiazdom towarzyszył – jak co roku – Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial, który uświetnił muzycznie całe wydarzenie.
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki powstaje od 2004 roku z inicjatywy Fundacji Stolicy Polskiej Piosenki we współpracy z Urzędem Miasta Opole.