Wojciech Grzędziński został autorem Zdjęcia Roku w jubileuszowej, XX edycji Grand Press Photo. Odebrał też tytuł Fotografa XX-lecia konkursu. Natomiast tytuł Zdjęcia XX-lecia Grand Press Photo otrzymała fotografia Jakuba Szymczuka.
Jury konkursu Grand Press Photo 2024 pod przewodnictwem Jewhena Małoletki wybrało do finału dziewięć reportaży, trzy projekty dokumentalne oraz siedem zdjęć pojedynczych i trzy reportaże w kategorii Young Poland. Jewhenowi Małoletce w wyborze prac pomagali: Anna Bedyńska, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Maarten Schilt (Holandia) oraz Andrzej Zygmuntowicz.
Jewhen Małoletka, przewodniczący jury, zdobywca World Press Photo, Nagrody Pulitzera oraz Oscara za film 20 dni w Mariupolu, otworzył galę: „Zasiadanie po raz drugi w jury tego konkursu jest dla mnie wielkim honorem. Bycie po drugiej stronie i oglądanie prac innych – co zrobiono i czego nie zrobiono – jest ważne dla mnie jako fotografa. Bo wierzę w fotografię, może nie zmienia ona świata, ale pokazuje, co powinniśmy na tym świecie robić” – mówił Małoletka. I dalej: „Fotografia jest też ważna dla naszych dzieci – żeby mogły zobaczyć, co nam się przytrafiło. Dziękuję, że kontynuujcie ten konkurs”.
Później Jewhen Małoletka opowiadał o swoich zdjęciach, prezentując je uczestnikom gali na wielkim ekranie. Pokazał też słynną fotografię, która zdobyła Photo of the Year na World Press Photo – wykonaną 9 marca 2022 roku niedaleko szpitala w Mariupolu. Przedstawia kobietę w ciąży transportowaną na noszach.
Autor Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2024 oraz Fotograf XX-lecia konkursu podzielił się na scenie refleksją: „Chcę wam powiedzieć, że Irina przeżyła, restauracji nie ma, ale Irina jest – jest po rehabilitacji, została odkopana spod gruzów” – mówił Wojciech Grzędziński, nawiązując do nagrodzonej fotografii.
Jakub Szymczuk, autor zdjęcia XX-lecia Grand Press Photo, powiedział z kolei: „Gdy przeglądałem te wszystkie zdjęcia od 2005 roku, to odniosłem wrażenie, że historia przyspiesza – widać to w emocjach i tematach zdjęć. Zdjęcie to powstało 10 lat temu i wciąż we mnie żyje. Żyłoby pewnie inaczej, gdyby nie spotkanie z rodzicami bohatera tej fotografii. Wtedy wokół fotografowania takich sytuacji było wiele dyskusji. Jego ojciec spojrzał na mnie mocnym wzrokiem i mnie przytulił. Powiedział, że zdjęcie jest świadectwem bohaterstwa jego syna”.
NAGRODZENI
W kategorii Current Events – Single pierwszą nagrodę otrzymał Attila Husejnow. Drugą nagrodę przyznano Markowi M. Berezowskiemu, trzecią natomiast Jakubowi Orzechowskiemu.
W kategorii Current Events – Stories pierwszą nagrodę otrzymał Wojciech Grzędziński, a druga nagroda powędrowała do Małgorzaty Smieszek.
Pierwszą nagrodę w kategorii People - Single otrzymała z kolei Anna Hernik. Drugą nagrodę w kategorii dostał Wojciech Grzędziński, a trzecią Szymon Muszański. Anna Hernik: „Drugi rok z rzędu otrzymuję nagrodę za dosyć smutne zdjęcie. Przedstawia mojego męża, który otrzymał diagnozę glejaka wielopostaciowego. Wszyscy boimy się zachorować. W naszej rodzinie to się wydarzyło. Niestety, świat się nie zatrzymuje. Musimy iść na przodu”.
Kolejną kategorią była People – Stories. Pierwszą nagrodę otrzymała tu Kasia Strek. Druga nagroda w tej kategorii przypadła Marcinowi Krukowi.
Pierwszą nagrodę w kategorii Own Vision – Single otrzymał Tomasz Kawecki. Druga nagroda przypadła Justynie Rojek-Lindzie. Partnerem kategorii było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a nagrody zwycięzcom wręczał wiceprezes ZAiKS-u Ferid Lakhdar. Justyna Rojek-Linda cieszyła się: „To moja szósta nominacja, ale pierwsza nagroda. Dziękuję serdecznie organizatorom za stworzenie takiej kategorii. Bo w niej jest miejsce na najbardziej osobistą fotografię i wykreowany swój świat”.
Kolejną kategorią, w której przyznawano nagrody, była kategoria Climate, Responsibility – Single. Pierwszą nagrodę otrzymał tu Adam Jastrzębowski, drugą Joanna Mrówka, a trzecią Mateusz Sarełło.
Pierwszą nagrodę w kategorii Climate Responsibility – Stories otrzymał Damian Lemański. Druga nagroda natomiast przypadła Wojciechowi Grzędzińskiemu.
W kategorii Culture, Hobby, Sport – Single najlepszą pracę wykonał Tomasz Markowski. Drugą nagrodę otrzymała Julia Zabrodzka, a trzecią Jakub Włodek.
Pierwszą nagrodę w kategorii Documentary Project otrzymał Maciej Grzybowski, a drugą Amadeusz Świerk.
W tym roku po raz siódmy w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Do finału nominowano siedem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.
Pierwszą nagrodę w kategorii Young Poland – Single otrzymała Adrianna Wilewska, wyróżnienie natomiast Eliza Kania.
Pierwszą nagrodę w kategorii Young Poland – Stories otrzymał Mikołaj Szymkowiak. Natomiast wyróżnienie otrzymał tu Antoni Nowak.
Nagrodę Internautów zdobyła autorka pracy wyłonionej spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy Single oraz Stories – Anna Hernik.
W ramach GPP organizowany był także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2023 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2023 konkurowało 14 publikacji. Tytuł ten otrzymała książka Rdza Bartka Warzechy. Laureat mówił: „Dziękuję za to, że kilka osób uwierzyło, że damy radę. Zdjęcia powstawały przez 10 lat, dziękuję za docenienie takiej, niespektakularnej książki” – dziękował Bartek Warzecha.
Na kolejnych stronach prezentujemy subiektywny wybór zdjęć tegorocznej edycji Grand Press Photo. Wszystkie fotografie dostępne są na stronie grandpress-photo.pl/laureaci-2024/