Jan „Ptaszyn” Wróblewski

7.05.2024
 fot. Wojciech Druszcz
fot. Wojciech Druszcz

Jazz grał od niepamiętnych lat, od 1970 roku fascynował słuchaczy opowieściami w „Trzech kwadransach jazzu” – audycji, którą prowadził w radiowej Trójce. Był kompozytorem, aranżerem, doskonałym saksofonistą, człowiekiem z pasją i humorem, kopalnią anegdot. 27 marca, obchodził swoje 88. urodziny.

Pochodził z Kalisza, gdzie skończył szkołę muzyczną. Miał studiować w Poznaniu, ale wybrał Kraków – chciał zdobyć tam dyplom PWSM i grać profesjonalnie. Zaczynał od współpracy z sekstetem Krzysztofa Komedy, do którego został zaproszony w 1956 roku przez samego lidera. Ptaszyn zagrał z nimi m.in. na dwóch pierwszych polskich festiwalach jazzowych w Sopocie.

W 1958 roku, jako pierwszy polski jazzman, wystąpił na zdobywającym sławę festiwalu w Newport (USA). W Polsce grał z wieloma zespołami, m.in. Jazz Believers (Komeda, Trzaskowski, Zylber, Dyląg, Kurylewicz, Karolak, Wróblewski), Kwintet Andrzeja Kurylewicza, Extra Ball, Polish Jazz Quartet, a także oryginalna formacja jazzu tradycyjnego Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości „Chałturnik”.

W latach 1978-1984 prowadził własny kwartet. Był autorem muzyki filmowej i teatralnej, twórcą wielu piosenek Ewy Bem, Andrzeja Zauchy, Łucji Prus, Andrzeja Dąbrowskiego, Maryli Rodowicz, Ali-Babek. Laureat m.in. Złotego Mikrofonu (1988), Złotego Fryderyka i Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Paszportu „Polityki” w kategorii Kreator Kultury i Nagrody Honorowej „Koryfeusz Muzyki Polskiej” (2016).
Od 1962 roku był członkiem ZAiKS-u, a od 2016 roku członkiem honorowym.

#pożegnania