Hanna Furgo

22.07.2024
fot. Monika Makowska
fot. Monika Makowska

Scenarzystka, pisarka i plastyczka, zmarła w wieku 81 lat. W szeregach naszego Stowarzyszenia od 1977 roku (sekcje C i F).

Hanna Furgo (z domu Szymkiewicz) urodziła się 24 sierpnia 1942 roku w Warszawie. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jako autorka haseł współpracowała przy tworzeniu Słownika artystów plastyków okręgu warszawskiego (1972).

Pracowała przy organizacji wystaw rzeźby, malarstwa i ulubionego przez siebie gobelinu, którego była również twórczynią. Wykonała kilkadziesiąt prac w technice mieszanej. W latach 70. nawiązała współpracę z teatrem – najpierw radiowym, a następnie z Teatrem Telewizji. W słuchowiskach pisanych dla Teatru Polskiego Radia wykorzystywała prozę takich autorów jak Gabriel Garcia Marquez, Henry Miller, Villy Sørensen, Per O. Sundman, Irvin Shaw i James Joyce; sięgała też po poezję starożytnego Egiptu. Na zamówienie Teatru Telewizji stworzyła scenariusze oparte na dziełach Ernesta Hemingwaya, Elizy Orzeszkowej, Włodzimierza Perzyńskiego, a także scenariusz oryginalny Prawda przeciw prawdzie, ukazujący proces przedwojennego ministra skarbu Gabriela Czechowicza przed Trybunałem Stanu. Z myślą o młodych widzach napisała dwa spektakle: Szybkonogi posłaniec – Hermes i Na początku był Chaos, oparte na motywach mitologii greckiej.

Starożytna Grecja była jej wielką pasją i tematem, któremu poświęciła wiele lat samodzielnych studiów. We wrześniu 2022 roku ukazała się jej książka Boginie, dziewice, potworzyce. Leksykon kobiet w mitologii greckiej, z sylwetkami ponad 500 bohaterek mitów. Dobrze przyjęta, była pomyślana jako zapowiedź większej całości – leksykonu mitologii greckiej, przedstawiającego postacie płci obojga, a także krainy, królestwa, miasta i helleńskie rody. Równolegle autorka pracowała nad powieścią o bohaterach mitologii greckiej. Wydawnicze plany przerwała śmierć, która przyszła nagle, po krótkim pobycie twórczyni w szpitalu.

#pożegnania