Podpisz. Rejestruj. Korzystaj

Monika Lubańska
18.04.2024

Elektroniczna rejestracja utworów jest udoskonaleniem, ułatwiającym twórcom zarządzanie ich dorobkiem i korzystanie z należnych im praw. 

Wejdź na naszą stronę internetową lub bezpośrednio do serwisu zaiks.online. 

Osoby, które chcą podpisać umowę i po raz pierwszy zarejestrować swój utwór, muszą najpierw utworzyć konto twórcy i uwierzytelnić swoje dane poprzez bankowość elektroniczną (MojeID). Po weryfikacji konta można przystąpić do zgłoszenia pierwszego utworu. 

W międzyczasie należy przygotować i przesłać na adres Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dwa egzemplarze podpisanej Umowy o zbiorowe zarządzanie (drugi egzemplarz zwracamy twórcom po podpisaniu przez przedstawiciela ZAiKS-u. Umowa dostępna jest na naszej stronie internetowej w zakładce Dokumenty). Umowa będzie ważna tylko wtedy, gdy nastąpiła rejestracja pierwszego utworu, a zgłoszony do rejestracji utwór zostanie zarejestrowany tylko wówczas, gdy wpłynie do nas umowa. Wysłanie umowy i rejestracja pierwszego utworu to dwie części tej samej procedury. 

 

Co ważne, podczas zgłaszania utworów online, należy szczególnie uważać, ponieważ nie można edytować już zarejestrowanego utworu. Dlatego też należy zwrócić uwagę na to, by czas trwania zapisany na formularzu zgadzał się z rzeczywistym czasem trwania utworu (wynikającym z załączonego nagrania bądź egzemplarza nut), załączony tekst był kompatybilny z załączonym nagraniem oraz by wszyscy wymienieni w zgłoszeniu twórcy byli zgodni co do zaproponowanych udziałów.

Przypominamy, że na cały utwór przypada 100%. W przypadku utworów z gatunku muzyki poważnej udziały dla kompozytora i autora są ściśle określone i wynikają z naszego Regulaminu repartycji wynagrodzeń autorskich. Podobnie w przypadku utworów, w których jedna z warstw jest niechroniona – udział domeny publicznej nie podlega wówczas negocjacji. 

W przypadku gdy mamy do czynienia z utworem twórców żyjących, istnieje (niemal) pełna dowolność. Minimalny udział dla twórcy wynosi 1%. Można swobodnie określać udziały, np. 85% dla kompozytora i 15% dla autora tekstu, 30% dla twórcy muzyki i 70% dla twórcy warstwy słownej bądź po równo – pół na pół. 

 

W kontekście zgłaszania utworów nasza platforma oferuje intuicyjny interfejs, który kieruje twórców krok po kroku przez cały proces rejestracji. Od momentu wejścia na stronę, poprzez proces weryfikacji, aż po finalne zgłoszenie utworu, wszystko zostało zaprojektowane z myślą o prostocie i wygodzie użytkownika. Platforma ciągle się rozwija, wprowadzamy nowe funkcje na podstawie sugestii użytkowników, co sprawia, że zarządzanie autorskimi prawami majątkowymi staje się coraz prostsze i bardziej intuicyjne. 

#rejestracja
#Artykuł z kwartalnika