Nagrody ZAiKS-u przyznane!
Grono laureatów Nagród ZAiKS-u, Nagród 100-lecia ZAiKS-u i Nagród Specjalnych powiększyło się 20 kwietnia o kolejnych wielkich twórców i twórczynie oraz osoby realnie wspierające polską kulturę. Jak powiedział podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Miłosz Bembinow, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, to ogromny zaszczyt móc uhonorować tak znamienitych twórców i tak wyjątkowych ludzi.
Uroczystość wręczenia Nagród ZAiKS-u jak co roku zbiega się ze światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To nie przypadek, bo to właśnie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS od ponad 100 lat stoi na straży ochrony praw autorskich i dbałości, by wszyscy twórcy byli godnie wynagradzani za swoją pracę.
I to właśnie twórcy byli głównymi gośćmi uroczystości, która odbyła się w Domu pod Królami, głównej siedzibie Stowarzyszenia. To oni byli bohaterami tego wyjątkowego wieczoru. Jak wspomnieliśmy, podczas uroczystej gali wręczono trzy rodzaje wyróżnień – każde niezwykle cenne.
Nagrody ZAiKS-u
Nagrody ZAiKS-u to wyróżnienia szczególne, bo przyznawane przez twórców dla twórców, za ich wyjątkowy wkład w rozwój najważniejszych dziedzin artystycznych, ale też za zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia. W tym roku wyróżnieni zostali:
Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
Podczas sobotniej gali Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u przyznano twórczyniom i twórcom, którzy mają swój szczególny udział w rozwoju polskiej kultury i życia społecznego. W tym roku do grona uhonorowanych tą nagrodą dołączyli Jerzy Skolimowski, Agnieszka Holland, Gołda Tencer, Maria Poprzęcka, Jerzy Baczyński, Dariusz Dusza, Marek Koterski, Zygmunt Krauze, Janusz Kukuła, Andrzej Poniedzielski oraz Zbigniew Rybczyński.
Laureatki i laureaci Nagród ZAiKS-u oraz Nagród 100-lecia otrzymują szklane statuetki zaprojektowane i wykonane przed dr Marzenę Krzemińską – dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk pięknych we Wrocławiu.
Nagrody Specjalne ZAiKS-u
Nie zabrakło także wyróżnień specjalnych. Za oddanie się pasji tworzenia, za działania będące potwierdzeniem własnego stylu nagrody specjalne otrzymują muzycy, kompozytorzy, kompozytorki, autorki i autorzy tekstów, ale także poetki, poeci, tłumaczki, tłumacze oraz twórczynie i twórcy zajmujący się sztukami wizualnymi. W tym roku Nagrody Specjalne otrzymali: Edward Balcerzan, Waldemar Bezpałko, Wojciech Byrski, Marek Dutkiewicz, Józef Hen, Michał Komar, Andrzej Kuryło-Gołoś, Krzysztof Pawłowski, Stefan Szczepłek oraz Ryszard Horowitz.
Wyjątkowym momentem sobotniego wieczoru w Domu pod Królami było wręczenie Honorowego Członkostwa. To najwyższe wyróżnienie, jakim Stowarzyszenie Autorów ZAiKS nagradza wybitnych twórców i ludzi wyjątkowo zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia. Tym razem otrzymał je Janusz Fogler, długoletni prezes Stowarzyszenia, obecnie przewodniczący Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, fotograf, pedagog, profesor sztuk plastycznych. Statuetkę – K-dron, zaprojektowaną przez Janusza Kapustę, wręczyli laureatowi prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Miłosz Bembinow oraz wiceprzewodniczący Rady Stowarzyszenia, członek honorowy ZAiKS-u Jacek Cygan.
Ostatnim punktem gali było przyznanie srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Przemysławowi Śliwie, znakomitemu choreografowi, w uznaniu jego wieloletnich dokonań. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, aktu wręczenia Medalu i aktu dekoracji dokonał prezes naszego Stowarzyszenia, Miłosz Bembinow.
Coroczna uroczystość, którą Stowarzyszenie Autorów ZAiKS organizuje z myślą o wyróżnieniu wyjątkowych twórców i twórczyń, jest w kalendarzu ZAiKS-u znakomitą okazją nie tylko do uhonorowania najważniejszych dokonań ludzi kultury, ale też do spotkania się w niecodziennym gronie i pobycia ze sobą, bez pośpiechu i napięcia.
Muzycznie wieczór rozpoczął i zakończył Jan Emil Młynarski ze swoim trio jazzowym w składzie: Piotr Zabrodzki – pianino, Max Mucha – kontrabas i Patryk Dobosz – perkusja.