Ostatnie rozdanie nagród Grand Press odbyło się w cieniu afery mobbingowej, do której odniosła się na początku uroczystości prezes Fundacji Grand Press, Weronika Mirowska: „Czasy standardów z lat 90. przeszły do przeszłości. My wyciągnęliśmy z tego wnioski i konsekwencje, padły przeprosiny (...). Wierzę, że wspólnie sprawimy, że wszystkie redakcje w Polsce staną się lepszym miejscem pracy. O to się teraz starajmy”.
Zanim ogłoszono laureatów, na scenie pojawił się dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski, którego marszałek województwa małopolskiego chciał odwołać ze stanowiska za wystawienie Dziadów. Manifest, który wygłosił Głuchowski, nawiązywał do samobójstwa Piotra Szczęsnego, który 19 października 2017 roku w proteście przeciw łamaniu praw obywatelskich dokonał aktu samospalenia na placu Defilad w Warszawie. Zwykły Szary Człowiek, jak nazwał siebie Szczęsny, protestował przeciwko „całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i zrobieniu z nich tub propagandowych władzy”.
Ten przekaz miał szczególny wydźwięk na gali Grand Press akurat w dniu, w którym Donald Tusk został wybrany na premiera. Oczywiście przez cały wieczór nawiązywano do tego wydarzenia, które u wielu wyzwoliło nadzieję na poprawę wiarygodności mediów publicznych. Mówił o tym między innymi dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski, który otrzymał zaszczytny tytuł Dziennikarza Roku.
Podczas finałowej gali 27. edycji konkursu wręczono pozostałe nagrody za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. I tak w kategorii:
News nagrodę odebrali Justyna Suchecka i Piotr Szostak (TVN24.pl) za cykl materiałów Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista.
Dziennikarstwo wygrali Piotr Świerczek i Robert Zieliński („Czarno na białym” – TVN24) za materiał Historia agenta. Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza.
Publicystyka. Nagrodę z rąk wiceprezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Ferida Lakhdara oraz dziennikarza Jacka Żakowskiego odebrał Michał Okoński z „Tygodnika Powszechnego” za tekst Dłoń w ogniu.
Reportaż prasowy/internetowy za „Robiliśmy wszystko, żeby ratować dziecko”. Ciało zabrali w środku nocy. A oni zostali Grand Press otrzymał Dariusz Faron z Wirtualnej Polski.
Reportaż audio w ygrały Dorota S alus i A gnieszka Szwajgier (Radio 357) za cykl „Kryptoscam”.
Reportaż TV/wideo Grand Press odebrał Michał Przedlacki („Superwizjer” TVN) za cykl reportaży z Ukrainy.
Wywiad Grand Press otrzymali Jacek Harłukowicz i Janusz Schwertner (Onet) za rozmowę pt. Katarzyna Kotula: Prezes PZT to seksualny predator. Krzywdził mnie, gdy byłam dzieckiem.
Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa Grand Press otrzymali Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik („Czarno na białym” – TVN 24) za cykl „Zakładnicy umowy”.