Szkolimy europejskie ozz-ty

Jerzy Łabuda
20.12.2024
fot. Jacek Koślicki
fot. Jacek Koślicki

ZAiKS kolejny raz umacnia współpracę z organizacjami zbiorowego zarządzania w Europie Środkowej i Wschodniej. 

To ważny krok w kierunku wzmocnienia ochrony praw autorskich oraz wspierania twórców w regionach, które borykają się z różnorodnymi wyzwaniami związanymi z rozwojem technologii, zmianami polityki i prawa.

 

WSPÓŁPRACA NA RZECZ TWÓRCÓW

ZAiKS podejmuje działania mające na celu integrację organizacji zajmujących się zarządzaniem prawami autorskimi. W ramach tej współpracy realizujemy wspólne projekty oraz wymieniamy się doświadczeniami. Wszystko po to, żeby zwiększyć efektywność działania. Dzięki temu twórcy z regionu będą mieli lepsze wsparcie i w konsekwencji większe dochody.

 

WSPÓŁPRACA ORGANIZACJI ZBIOROWEGO ZARZĄDZANIA

Po sukcesie ubiegłorocznego spotkania Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w dniach 3-4 października 2024 zorganizowało w sopockim Domu Pracy Twórczej rozszerzone warsztaty dla przedstawicieli organizacji zbiorowego zarządzania (ozz) z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ośmiu organizacji – AKKA-LAA (Łotwa), ARTISJUS (Węgry), EAU (Estonia), HDS-ZAMP (Chorwacja), MUSICAUTOR (Bułgaria), OSA (Czechy) i SOZA (Słowacja) oraz SIIP z Uzbekistanu, dla której ZAiKS prowadzi program mentoringowy.

Rozmawiano między innymi o technologiach wykorzystywanych do identyfikacji utworów, współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami wykorzystującymi muzykę, umowach z platformami VOD i o licencjonowaniu bezpośrednim koncertów.

Ivan Dimitrov, Karol Kościński, Mitko Chatalbashev, Nenad Marčec, fot. Jacek Koślicki
Ivan Dimitrov, Karol Kościński, Mitko Chatalbashev, Nenad Marčec, fot. Jacek Koślicki

ZAiKS PODSUMOWAŁ EFEKTY OSTATNICH DZIAŁAŃ

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przedstawiło pozytywne praktyki ostatnich zmian w zakresie licencjonowania. W ramach kampanii Muzyka Napędza Biznes pokazaliśmy, jak muzyka może wspierać biznes. Na stronie projektu przedsiębiorcy znajdą artykuły naukowe i opinie właścicieli lokali usługowych na temat muzyki, a także praktyczne wskazówki w doborze repertuaru. Poprzez odpowiednio dobraną, jakościową muzykę przedsiębiorcy budują markę i poprawiają doświadczenia klientów.

„Skoncentrowaliśmy się na konkretnych wyzwaniach, jakie stoją przed ozz-ami z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Oprócz innowacji technologicznych ZAiKS stawia na działania edukacyjne skierowane do różnych środowisk: twórców, biznesu, instytucji kultury. Do tego samego zachęcam inne ozz-y. Inwestycja w edukację zawsze się opłaci”, mówił prezes ZAiKS-u, Miłosz Bembinow, który podczas swojej prezentacji przedstawił też, jak zmiany wprowadzone przez ZAiKS w obszarze umów z platformami internetowymi oraz inkasa terenowego przyczyniły się do wzrostu wynagrodzeń autorskich.

Gościem wydarzenia był Mitko Chatalbashev, Dyrektor Regionalny CISAC na Europę. Poprowadził panel dyskusyjny z dyrektorami generalnymi ozz-ów, którzy omówili sukcesy swoich organizacji i wyzwania przed nimi stojące. CISAC, Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów, dba o standardy zawodowe i spójny rozwój organizacji zbiorowego zarządzania na całym świecie. Dlatego też warsztat przygotowany przez ZAiKS jest tak ważny z punktu widzenia CISAC-u.

 

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ WZMACNIA ROZWÓJ OZZ-ÓW

W Sopocie spotkały się stowarzyszenia o zróżnicowanych profilach działalności – niektóre zarządzają szerokim zakresem repertuarów, inne skupiają się wyłącznie na muzyce. Są to organizacje małe i średnie, a ich repertuary często obejmują twórczość niszową w porównaniu z dominującą na rynku twórczością anglo-amerykańską. Mimo tych różnic wspólnym celem wszystkich uczestników spotkania jest rozwój sektora kultury w Europie Środkowej i Wschodniej.

ZAiKS jako lider w regionie odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Wymiana doświadczeń oraz sprawdzonych rozwiązań może przyczynić się do dalszego wzrostu efektywności i konkurencyjności organizacji zarządzających majątkowymi prawami autorskimi. „Regularna współpraca na poziomie międzynarodowym pozwala stowarzyszeniom wzajemnie uczyć się od siebie, jak efektywniej działać dla rodzimych twórców i jak zapewniać coraz lepszy poziom obsługi dla firm i instytucji, które chcą korzystać z twórczości w swoich działaniach”, powiedział Karol Kościński, dyrektor generalny ZAiKS-u.

Następne spotkanie ozz-ów już za rok.

fot. Jacek Koślicki
fot. Jacek Koślicki
#ozz
#Artykuł z kwartalnika