Kultura duszą świata – wstęp prezesa

Miłosz Bembinow
20.12.2024

Grudzień przynosi tradycyjnie bardzo dobrą okazję do podsumowania działań w dobiegającym roku. Dla ZAiKS-u 2024 był kolejnym już z rzędu okresem rekordowych rozliczeń wynagrodzeń autorskich.

Opracowując wstępny – bezpieczny plan finansowy na bieżący rok, nie zakładaliśmy znaczącego przebicia wyników z – i tak już rekordowego – roku 2023. Znakomita praca Biura Stowarzyszenia zakończy jednak grudzień 2024 sumą repartycji na poziomie 610 milionów złotych! Jeszcze nie tak dawno przekroczenie progu pół miliarda złotych w rozliczeniach naszych tantiem było ogromnym sukcesem. Warto przy tym zwrócić uwagę na wpływy z internetu, bowiem na koniec listopada bieżącego roku inkaso z tego źródła przekracza 119 milionów złotych. To blisko dwa razy więcej niż osiągaliśmy jeszcze dwa lata temu! Najbliższe repartycje – w tym właśnie z internetu – zaplanowano już na styczeń 2025 roku, co będzie stanowić przełom po wielu latach, kiedy pierwsze duże wypłaty w nowym roku kalendarzowym rozpoczynały się dopiero w marcu, a czasem nawet w kwietniu. To bardzo znacząca zmiana. Staramy się dbać o to, by strumień wynagrodzeń płynął do twórców możliwie regularnie. Ten rok przyniósł wzrosty finansowe, które zapiszą się złotymi literami na kartach historii Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W imieniu twórców bardzo dziękuję za tę znakomitą pracę naszego Biura!

Miesiące jesienne to czas już tradycyjnego udziału reprezentantów ZAiKS-u w szeregu wydarzeń kulturalnych, konferencyjnych i festiwalowych. O wielu z nich można przeczytać w najnowszym wydaniu „Wiadomości” ZAiKS-u. Takie zaangażowanie to świadectwo naszej siły jako społeczności członkiń i członków naszego stowarzyszenia. Szczególną uwagę zwraca sesja specjalna ZAiKS-u, która miała miejsce podczas tegorocznego międzynarodowego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit w Krakowie. W jednej z sal krakowskiego ICE, wypełnionej po brzegi publicznością, mówiliśmy o tym, dlaczego „kultura jest duszą świata” i jaką siłę ekonomiczną reprezentuje sektor kreatywny. Do debaty zaproszenie przyjęli: scenarzystka, reżyserka i producentka filmowa – Małgorzata Szumowska, muzykolożka i politolożka – dr hab. Sylwia Makomaska oraz Jego Magnificencja Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ekonomista – prof. Piotr Wachowiak. Głosy mówiące o tym, jak istotna jest kultura dla rozwoju kraju i gospodarki, wciąż są zbyt mało słyszalne w debacie publicznej, a w debacie politycznej, niestety, praktycznie nieobecne. Dzięki naszej sesji na OEES mogliśmy wspólnie – choć trochę – temu przeciwdziałać i wzmacniać przekaz o tym, że w ydatki na kulturę to nie koszt, lecz inwestycja w kraj i w gospodarkę. Do tego wątku nawiązuje także Dyrektor Karol Kościński w rozmowie z Wojciechem Orlińskim – zachęcam do lektury tego wywiadu.

Sprawia mi to ogromną radość i satysfakcję, kiedy Stowarzyszenie Autorów ZAiKS nagradza twórców za ich wybitne osiągnięcia. 15 listopada br. rozstrzygnięto kolejną edycję Konkursu Choreograficznego na utwór do muzyki kompozytora polskiego. Zwyciężczynią została Julia Ciesielska – bardzo obiecująca choreografka młodego pokolenia. 30 listopada z kolei, podczas uroczystego koncertu finałowego, poznaliśmy laureatów III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza, organizowanego przez ZAiKS wspólnie z Filharmonią w Szczecinie. W Złotej Sali „Lodowego Pałacu”, pod batutą Maestra Szymona Bywalca, zabrzmiało pięć światowych premier. W mistrzowskim wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie mogliśmy usłyszeć utwory dwóch kompozytorów włoskich, kompozytora hiszpańskiego, tureckiego oraz jednego Polaka zakwalifikowanego do finału. Decyzją zarówno międzynarodowego jury, jak i szczecińskiej publiczności, wygrał Maciej Kabza – młody kompozytor z Łodzi. Gratuluję bardzo serdecznie wszystkim finalistom i życzę im, aby ich utwory jak najczęściej pojawiały się w repertuarze polskich i zagranicznych orkiestr.

Zbliżają się święta i niebawem powitamy nowy rok. Niech ten świąteczny czas pozwoli nam znaleźć przestrzeń na chwilę oddechu i refleksji, a także na jak najwięcej kontaktu z najbliższymi w atmosferze ciepła i spokoju.

Niech kultura będzie duszą świata w całym 2025 roku!

#Artykuł z kwartalnika