Hanna Bielawska-Adamik. 80. urodziny

Grzegorz Sowula
20.12.2024

Magia słowa

 

Dziennikarka radiowa. Autorka licznych audycji publicystycznych – magazynów literackich, wywiadów, sylwetek pisarzy i artystów oraz słuchowisk, zarówno adaptacji utworów literackich, jak i słuchowisk własnego autorstwa.

Tworzy dla dzieci i dorosłych. „Pierwszy raz weszłam do studia radiowego, gdy miałam niespełna sześć lat. (…) Umiałam już czytać, ale byłam taka drobna i mała, że stawiano mnie na krześle, żebym dosięgnęła mikrofonu. Z tych odległych radiowych spotkań zapamiętałam najwyraźniej Franciszkę Leszczyńską – kompozytorkę i ilustratorkę muzyczną, która w trakcie nagrań, z nieodłącznym papierosem w kąciku ust, grała na fortepianie. (...) Nie zostałam cudownym dzieckiem radiowym, ale największe wrażenie zrobiła na mnie owa niezwykła przemiana słowa drukowanego w dźwięk” – dodaje. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1967-1971 pracowała w dwutygodniku „Nowe Książki”. W tym samym 1971 dostała propozycję pracy w Polskim Radiu na stanowisku kierowniczki Redakcji Audycji Literackich dla Dzieci i Młodzieży. Redakcją kierowała 20 lat. W latach 80. powstało pasmo „Radio Dzieciom”, w którym znalazły miejsce słuchowiska, audycje poetyckie, muzyczne i jej autorska audycja „Supełek”, która doczekała się blisko tysiąca wydań. Kierowana przez Hannę Bielawską-Adamik redakcja wyróżniała się starannym doborem utworów proponowanych do adaptacji i doskonałym przygotowaniem materiału do nagrań. Przy tych wyborach chodziło o stworzenie „biblioteki” wartościowych słuchowisk w oparciu o klasyczne, ale i współczesne utwory literackie, celne artystycznie i uniwersalne w treści, by stanowiły swoisty kanon edukacji kulturalnej młodego człowieka.

Jej pierwsze ważne słuchowisko to adaptacja powieści czeskiego pisarza i scenarzysty Oty Hofmana Czerwona szopa. Słuchowisko zostało nagrodzone na IV Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1976 roku.

fot. Mirosław Stankiewicz
fot. Mirosław Stankiewicz

W 1984 roku Bielawska-Adamik przygotowała wieloodcinkową adaptację dwutomowej baśni Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy i Król Maciuś na wyspie bezludnej. Słuchowisko otrzymało główną nagrodę – Złote Koziołki na VI Biennale Sztuki dla Dziecka. Dwa lata później tą samą nagrodą wyróżniono słuchowisko Bracia Lwie Serce na podstawie powieści Astrid Lindgren. Do postaci i twórczości Janusza Korczaka wracała wiele razy, a w 2012 roku napisała biograficzne słuchowisko Kartki z mojego życia.

Dorobek Hanny Bielawskiej-Adamik to kilkadziesiąt słuchowisk, wśród których są adaptacje baśni m.in. Hansa Christiana Andersena, Bolesława Leśmiana, Astrid Lindgren. Trzyczęściowe słuchowisko na podstawie autobiograficznej powieści J. M de Vasconcelosa Moje drzewko pomarańczowe okazało się artystycznym sukcesem zarówno autorki, jak i reżysera Waldemara Modestowicza. Na Festiwalu Prix Ex Aequo w Bratysławie twórcy otrzymali Grand Prix (2012), a dwa lata później adaptacja powieści Joanny Rudniańskiej Kotka Brygidy została uhonorowana nagrodą słowackiej sekcji IBBY za najlepszy scenariusz. W laudacji powiedziano, że wojna widziana oczami małej dziewczynki „była pierwszym w historii radiowego teatru dla dzieci słuchowiskiem podejmującym tematykę holocaustu”.

Za swoje realizacje Bielawska-Adamik dostała wiele nagród, m.in. Nagrodę Premiera za całokształt twórczości radiowej dla dzieci i młodzieży (1987) i wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego (1992) za audycję Płomień o śmierci praskiego studenta Jana Palacha. W 1990 roku Bielawska-Adamik znalazła się w gronie dziennikarzy Programu Drugiego Polskiego Radia. Pracowała w Redakcji Literackiej i oprócz audycji publicystycznych i dokumentalnych proponowała dorosłym słuchaczom słuchowiska na podstawie utworów takich pisarzy jak Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Dygat, Zofia Nałkowska, Lew Tołstoj, Franz Kafka czy William Golding.

Razem z mężem, Štefanem Adamikiem, przetłumaczyła około trzydziestu słuchowisk czeskich i słowackich. Szczególne zainteresowanie literaturą czeską przyniosło wiele adaptacji utworów Bohumila Hrabala, Jaroslava Haška i Oty Pavla. Jest autorką słuchowisk biograficznych o Franzu Kafce, Milenie Jesenskiej, Januszu Korczaku, Janie Palachu, a także licznych audycji monograficznych o poetach i pisarzach.

Przez kilka lat (2013-2016) należała również do grona scenarzystów radiowego serialu Matysiakowie. Od 1996 roku należy do sekcji F Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

#Hanna Bielawska-Adamik
#Artykuł z kwartalnika