Podczas trzeciej edycji tego ważnego dla całej muzycznej branży wydarzenia w urokliwych zakamarkach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku pojawili się twórcy, których łączy trójmiejski rodowód. Byli wśród nich muzycy uznani, na przykład reaktywowany jakiś czas temu zespół Kury z Tymonem Tymańskim na czele, jak też artyści debiutujący w tego typu wydarzeniach. Były uznane gwiazdy, chociażby powracający w znakomitym stylu Tomek Makowiecki, ale również zespoły, które z koncertu na koncert zyskują coraz większą popularność, czego najlepszym przykładem jest rewelacyjny jazzowy zespół Nene Heroine. W ciągu trzech dni wystąpiły w sumie 24 zespoły reprezentujące rozmaite gatunki muzyczne. Była muzyka gitarowa, hip-hop, elektronika i jazz.
O tym, jak prężnym ośrodkiem muzycznym są Gdańsk i okolice, niech poświadczy fakt, że po raz trzeci udało się organizatorom zaprosić na festiwal nowych wykonawców, debiutujących w imprezie. W żaden sposób nie wpłynęło to na jej muzyczny poziom. Kolejny raz przekonaliśmy się, że w Trójmieście nie mogą narzekać na brak talentów i mizerię kreatywności.
Tak jest zresztą od lat. Młodzi twórcy mają się na kim wzorować, bo z tego regionu pochodzi wielu artystów, którzy potem zawojowali ogólnopolską scenę muzyczną. Wszyscy to doceniają i by dać temu wyraz, cały showcase rozpoczął się od koncertu „Trójmiejska scena muzyczna gra trójmiejskie piosenki”. To pewnego rodzaju hołd złożony twórcom, którzy wywodzili się znad morza. W koncercie pojawiały się piosenki takich wykonawców jak Kobiety, Homosapiens, Bóm Wakacje w Rzymie, Marylin Monroe, Pancerne Rowery, Trzy korony, IMTM, Savana, Ścianka i wielu innych.
Warto podkreślić, że SEA YOU 3city ma również charakter edukacyjny. W organizowanych panelach i warsztatach uczestniczą ludzie związani z branżą muzyczną, a są wśród nich producenci, dziennikarze, promotorzy muzyczni i, co najważniejsze, młodzi twórcy.
Tym bardziej więc cieszy na festiwalu obecność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, które aktywnie wspiera wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia edukacyjne i w nich uczestniczy. W tym roku podczas warsztatu firmowanego przez nasze stowarzyszenie omawiane były kwestie związane z prawem autorskim. Panel, który prowadziła mecenas Katarzyna Szwed-Kawka z Wydziału Prawnego ZAiKS-u, dotyczył m.in. takich kwestii jak prawa przysługujące twórcom czy wykorzystanie w twórczości narzędzi AI. Ponadto rozmawiano o zasadach wykorzystywania cudzej twórczości w utworze, łączenia utworów i synchronizacji. Omawiano także różnice między aranżacją a twórczym opracowaniem oraz rolę i charakter prawny sampli i bitów w utworze. Podczas panelu nie zabrakło też kwestii dotyczących buy-outów i innych niekorzystnych zapisów w umowach autorskich.
Poza warsztatami Stowarzyszenie Autorów ZAiKS było gospodarzem panelu „Muzyka vs. nowe technologie”, na którym zastanawiano się, w jakim stopniu twórcy powinni być zaangażowani w promowanie swoich utworów w sieci, a także jak zmieniają się kanały dystrybucji treści i jak sprawnie je wykorzystywać. Prowadzący panel Rafał Bryndal i towarzyszący mu goście – Sara Kordowska, młoda kompozytora i autorka teksów, uznany muzyk Michał Jan Ciesielski reprezentująca Akademię ZAiKS-u Aga Samitowska rozważali, czy trzeba aktywnie wykorzys-tywać nowe technologie, by zaistnieć w świadomości słuchaczy. Podczas panelu rozmawiano również o możliwościach promowania muzyki przy wykorzystaniu różnych kanałów promocji i dystrybucji, o szansach, jakie oferują najnowsze zdobycze techniki oraz o tym, jak efektywnie z nich czerpać.
Zainteresowanie towarzyszące wszystkim wydarzeniom zorganizowanym przez Z AiKS podczas tego festiwalu potwierdza, jak ważna jest tego typu działalność dla naszego stowarzyszenia.
Kolejna edycja SEA YOU była wzorowo zorganizowana dzięki pełnemu zaangażowaniu ludzi, którzy co roku przygotowują tę docenianą przez branżę muzyczną imprezę. Dzięki temu w Gdańsku podczas trwania festiwalu dochodzi do ważnych spotkań i rozmów, których efektem są często nowe piosenki, wywiady, nagrania i koncerty. Warto tam być!