Jan Szurmiej

5.06.2024
fot. Renata Zawadzka-Ben Dor
fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Reżyser, choreograf, aktor, twórca znaczących inscenizacji, zmarł w wieku 79 lat. Od 1990 roku członek Sekcji H Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Wykształcenie choreograficzne odebrał w Szkole Baletowej przy Operze Wrocławskiej; w 1961 roku przystąpił do zespołu Teatru Pantomimy Gest we Wrocławiu. Miał 30 lat, gdy w 1976 roku zdał egzamin eksternistyczny i został dyplomowanym aktorem. Swoje zawodowe życie dzielił między Wrocław a Warszawę: w 1971 roku związał się z Teatrem Żydowskim w Warszawie, w 1990 roku został dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego Operetki Wrocławskiej (dziś Teatr Muzyczny „Capitol”), zaczął również wykładać w tamtejszej Akademii Muzycznej, w 1992 roku przeszedł do Opery Warszawskiej, zmieniając ją w Teatr Muzyczny „Roma”, reżyserując także w Teatrze Żydowskim. Od 2020 roku kierował artystycznie zespołem wrocławskiego Teatru Polskiego.

Był znawcą i badaczem kultury żydowskiej (jego ojcem był znany aktor i reżyser Szymon Szurmiej). Wśród wielu ról filmowych Jana Szurmieja były charakterystyczne postaci żydowskich kantorów (Austeria), chasydów (Dybuk) czy sklepikarzy (Panna z mokrą głową). Twórca ogromnie popularnych inscenizacji znanych tytułów: Skrzypka na dachu (ponad 400 przedstawień na deskach warszawskiego teatru), Śmierci pięknych saren, Strasznej gospody, Zorby, Sztukmistrza z Lublina czy Ach! Odessa-Mama. Jego choreograficzne opracowania dla TVP obejmują takie spektakle jak Cud purymowy, wspomniany Dybuk, Śmierć w Tyflisie, Trzy cylindry, ale i Podróże pana Kleksa.

Oficer Orderu Odrodzenia Polski (2005), odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

#pożegnania