Mamy dobrą wiadomość dla twórczyń i twórców, którzy regularnie i skrupulatnie zgłaszają swoje utwory, cierpliwie czekając na reakcję ze strony współtwórców.
Rejestracja warunkowa daje możliwość zarejestrowania utworu wtedy, gdy nie wszyscy jego twórcy potwierdzą swój udział w zgłoszeniu.
Rejestrację warunkową można przeprowadzić drogą elektroniczną, w serwisie zaiks.online. Co ważne, nie ma w nim osobnej zakładki „rejestracja warunkowa”. Opcja ta jest dostępna dla poszczególnych utworów na indywidualnych kontach autorskich.
Rejestrować warunkowo można utwory współautorskie, w których swój udział potwierdzi co najmniej jeden twórca/twórczyni związany/a z ZAiKS-em umową o zbiorowe zarządzanie autorskimi prawami majątkowymi.
Rejestracja warunkowa jest złożona z dwóch etapów:
– etap pierwszy trwa 30 dni, w tym czasie wszyscy rejestrujący utwór twórcy i twórczynie mogą potwierdzić udziały w utworze;
– w etapie drugim twórczyni/twórca (lub twórczynie/twórcy) po złożeniu stosownego oświadczenia podejmują decyzję o dalszym procedowaniu zgłoszenia bez potwierdzenia przez osoby niezainteresowane rejestracją lub niedotrzymujące terminów. Do wszystkich takich osób w ciągu 14 dni serwis trzykrotnie wysyła wezwanie do potwierdzenia danych ze zgłoszenia lub ich zawetowanie oraz informację, że brak akceptacji lub sprzeciwu zostanie potraktowany jako milcząca zgoda na rejestrację utworu.
Uwaga! Rejestracja warunkowa będzie niemożliwa, jeśli zgłoszenia nie potwierdzi lub nie zawetuje osoba, która nie zawarła z ZAiKS-em umowy o zbiorowe zarządzanie.
Obecnie w rejestracji warunkowej nie mogą także uczestniczyć spadkobiercy twórców.
Efektem rejestracji warunkowej będzie wypłata zarezerwowanych wynagrodzeń autorskich dla twórczyń i twórców, który złożyli oświadczenia i podjęli decyzję o przeprowadzeniu rejestracji warunkowej.
Twórczynie i twórcy, którzy w procesie rejestracji warunkowej nie potwierdzili udziałów, mogą to zrobić w każdej chwili.
W razie pytań prosimy o kontakt: rejestracja.online@zaiks.org.pl
Procedurę rejestracji warunkowej opisano w punktach 6.4.1-6.4.6 Załącznika nr 1 do Regulaminu zgłaszania i rejestracji utworów.
Q&A, najczęściej zadawane pytania:
Na czym polega rejestracja warunkowa?
Rejestracja warunkowa pozwala na zarejestrowanie utworu wtedy, gdy nie wszyscy jego twórcy potwierdzą swój udział w procesie rejestracji.
Jakie utwory można rejestrować warunkowo?
Warunkowo można rejestrować utwory współautorskie, w których udział potwierdził co najmniej jeden twórca/twórczyni związany/a z ZAiKS-em umową o zbiorowe zarządzanie autorskimi prawami majątkowymi.
Rejestracja warunkowa będzie niemożliwa, jeśli zgłoszenia nie potwierdzi lub nie zawetuje osoba, która nie zawarła z ZAiKS-em umowy o zbiorowe zarządzanie.
Czy można rejestrować warunkowo utwory połączone?
Nie, procedura rejestracji warunkowej nie dotyczy tego typu utworów.
Czy można warunkowo rejestrować utwory, w których udział mają spadkobiercy twórców?
Nie, obecnie nie ma takiej możliwości.
Czy można warunkowo rejestrować utwory, w których udział mają twórcy niezwiązani z ZAiKS-em umową o zbiorowe zarządzanie autorskimi prawami majątkowymi?
Tak. Ale osoba niezwiązana z ZAIKS-em musi być tym, który udział w procesie rejestracji potwierdza.
Jak wystąpić o rejestrację warunkową?
Można zrobić to wyłącznie drogą elektroniczną, w serwisie zaiks.online. Nie ma w nim osobnej zakładki „Rejestracja warunkowa”. Opcja ta jest dostępna dla poszczególnych utworów, spełniających założenia rejestracji warunkowej, wynikające z Załącznika nr 1 do Regulaminu zgłaszania i rejestracji utworów (pkt. 6.4.1-6.4.6).
Jak przebiega pierwszy etap rejestracji warunkowej?
Po 30 dniach od zgłoszenia utworu do rejestracji przez jego współtwórcę, pozostali współtwórcy mają możliwość potwierdzenia swoich udziałów w utworze.
Co dzieje się w drugim etapie rejestracji warunkowej?
Po 30 dniach, jeśli nie wszyscy współautorzy potwierdzili swoje udziały, zainteresowany twórca składa wniosek i oświadczenie o chęci rejestracji warunkowej. W ciągu 14 następnych dni wszyscy pozostali współtwórcy dostają (drogą mailową) trzykrotne wezwanie do potwierdzenia swoich udziałów w utworze (przy czym brak odpowiedzi jest traktowany jako zgoda na zgłoszenie) lub wyrażenia sprzeciwu wobec rejestracji.
Co się dzieje, gdy któryś ze współtwórców zgłosi sprzeciw wobec rejestracji?
Wtedy procedura zgłoszenia warunkowego jest niemożliwa do zastosowania , o czym informowani są wszyscy zainteresowani.
Co się dzieje, gdy któryś ze współtwórców w żaden sposób nie odpowie na wezwanie do potwierdzenia swoich praw?
Jeśli milczenie zachowa osoba związana z ZAiKS-em umową o zbiorowe zarządzanie autorskimi prawami majątkowymi, przyjmuje się, że zgłoszenie zostało zaakceptowane i nastąpi wypłata wynagrodzeń – wyłącznie dla tych dla tych współtwórców utworu, którzy złożyli oświadczenia i podjęli decyzję o przeprowadzeniu rejestracji warunkowej.
Co się dzieje, gdy na wezwanie nie odpowie osoba niezwiązana z ZAiKS-em umową o zbiorowe zarządzanie autorskimi prawami majątkowymi?
Wtedy, niestety, rejestracja warunkowa będzie niemożliwa.
Czy współtwórcy, którzy z jakichś względów nie potwierdzili swoich udziałów w przewidzianych terminach mają jeszcze szansę, by to zrobić?
Tak, mogą to zrobić w każdej chwili.
W razie pytań prosimy o kontakt: rejestracja.online@zaiks.org.pl
Procedurę rejestracji warunkowej opisano w punktach 6.4.1-6.4.6 Załącznika nr 1 do Regulaminu zgłaszania i rejestracji utworów.