Marek Gaszyński

Grzegorz Sowula
15.01.2023
Fot. Karpati&Zarewicz
Fot. Karpati&Zarewicz

Nie odpuszczał, nie przerywał pracy, mimo coraz gorszego stanu zdrowia. We wrześniu usiedliśmy w jakimś kącie w ZAiKS-ie, zastanawiając się, do którego z wydawców skierować propozycje czterech (!) książek o muzyce, nad którymi pracował. Odłożył „szwedki” i z zapałem opowiadał o szykowanych tytułach. Praca postępowała – kilka tygodni temu prosił mnie o znalezienie spadkobierców fotografika, którego zdjęcia chciał umieścić w jednej z książek…

Jeden z wcześniejszych jego tomów, monografia popularnego zespołu, nosił tytuł „Nie spoczniemy” – można by uznać tę deklarację za życiowe motto Marka Gaszyńskiego. Miał 19 lat, gdy zadebiutował przed mikrofonem Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. Trafił na Uniwersytet Warszawski, gdzie ukończył socjologię, ale radio było jego powołaniem – został etatowym dziennikarzem muzycznym PR, przygotowywał audycje i rozmowy, znajdował czas na teksty do gazet i czasopism. Gdy spróbował tekściarstwa, okazało się, że jego piosenki niemal natychmiast stają się przebojami – Sen o Warszawie (oficjalny hymn Legii Warszawa, czego ani wykonawca Czesław Niemen, ani Marek przewidzieć nie mogli), Nie zadzieraj nosa, Klęcząc przed tobą, Jesień idzie przez park, Ojciec żył tak jak chciał, Gdzie się podziały tamte prywatki (taki tytuł miała nosić jedna z planowanych książek…). O jego utwory zabiegali najbardziej popularni wykonawcy – Marek „miał rękę” do przebojów.

Jest autorem kilkunastu książek poświęconych muzyce rozrywkowej i jazzowej, zespołom i wykonawcom, a także… powieści Teoria zbrodni uprawnionej. Recenzował płyty dla „Jazz Forum”, regularnie współpracował z miesięcznikiem „Jazz”. Jego ogromna wiedza była wysoko ceniona – był ekspertem telewizyjnego programu „Wielka Gra”, jak również jurorem licznych festiwali muzycznych i przeglądów piosenek. Odznaczony brązowym, srebrnym i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym mu w 2015 za „wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia”. W 2018 roku otrzymał Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

Ostatnie pożegnanie Marka Gaszyńskiego nastąpi 27 stycznia o godzinie 13.00. Uroczystość rozpocznie się mszą w kościele p.w. Karola Boromeusza, ul. Powązkowska 14. Po ceremonii nastąpi odprowadzenie urny do rodzinnego grobu na Starych Powązkach. 

#Marek Gaszyński
#pożegnania