Koziołek Matołek na Koziej

7.01.2023 - 19.03.2023, Warszawa, wystawa
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Od 7 stycznia w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego (ul. Kozia 11) oglądać będzie można wystawę dla dzieci „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem”.

Kilka tygodni temu minęło 90 lat od ukazania się pierwszego tomu Przygód Koziołka Matołka. Wspólne dzieło pisarza Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza ukazało się na przełomie listopada i grudnia 1932 roku. 

Z inicjatywą stworzenia historyjki obrazkowej dla najmłodszych wyszedł wydawca Jan Gebethner. Przekonał do swojego pomysłu Mariana Walentynowicza, a następnie obaj panowie pojechali do Otwocka namówić do współpracy Kornela Makuszyńskiego. Kto wymyślił bohatera książki – nie wiadomo. Według Mariana Walentynowicza, to on podsunął słowo „koziołek”, a imię „Matołek” i miejscowość „Pacanów” to pomysł Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek narodził się więc w Otwocku (najprawdopodobniej w willi przy ulicy Reymonta 78).

14 grudnia 1932 roku na antenie Polskiego Radia Kornel Makuszyński tak przedstawiał swojego bohatera: „Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: BE. W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka? Odpowiedziałem mu grzecznie: ME. A to znaczy po koziemu: Dziękuję ci, Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny? Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce”.

W krótkim czasie powstały cztery księgi: 120 przygód Koziołka Matołka – 1932; Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933; Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933; Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934.

Koziołek Matołek od razu zyskał sympatię czytelników i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej literatury dziecięcej. Książeczki z przygodami Koziołka uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.

Jak piszą organizatorzy wystawy: „Muzeum zamieni się w świat przygód Koziołka Matołka. W niedużym gmachu stworzymy przestrzeń, w której swobodnie poczują się widzowie w wieku od 4 do 10 lat. Wystawa przyjmie formę drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostaną zadania do wykonania. Będą musieli się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać. Oparcie narracji wystawy-gry o fabułę komiksu zostanie podkreślone poprzez wykorzystanie w przestrzeni muzeum oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań Przygód Koziołka Matołka”.

Podstawą wystawy są materiały, które dostarczył Witold Tchórzewski – kolekcjoner, twórca prywatnego Muzeum Koziołka Matołka, scenariusz ekspozycji stworzył Michał Rzecznik, a scenografię Diana Marszałek.

ZAiKS jest partnerem wystawy, która potrwa do 19 marca.

Uwaga! Przed wyruszeniem na Kozią trzeba koniecznie kupić bilety dostępne na stronie: kicket.com

 

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#Koziołek Matołek
#Muzeum Karykatury