Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych twórczyń i twórców, m.in. tych, których utwory oparte są na muzyce tradycyjnej, muzyce korzeni, umożliwiliśmy rejestrację opracowań drogą elektroniczną.
Obecnie online można zgłaszać opracowania utworów niechronionych, należących do domeny publicznej, oraz opracowania twórców żyjących; ponadto tzw. opracowania mieszane, w których np. warstwa słowna stanowi opracowanie tekstu twórcy żyjącego, natomiast warstwa muzyczna to opracowanie utworu niechronionego (Bacha, Chopina lub ludowego).
Należy pamiętać, że na jakiekolwiek opracowania (przeróbki/remiksy) cudzych utworów chronionych należy uzyskać zgodę twórców bądź spadkobierców utworu pierwotnego. Autorskie prawa majątkowe są bowiem chronione 70 lat od śmierci twórcy, a przy utworach współautorskich 70 lat od daty śmierci ostatniego współtwórcy. W przypadku braku takiego zezwolenia wynagrodzenie za opracowanie przypada autorowi utworu pierwotnego.
Zgłaszanie opracowań online wygląda podobnie jak zgłaszanie utworów pierwotnych, z tą jednak różnicą, że już na wstępie, na drugiej stronie formularza, tam, gdzie należy podać tytuł utworu, trzeba również zadeklarować, że zgłaszany utwór jest opracowaniem.
Jeżeli opracowanie dotyczy utworu, do którego prawa autorskie wygasły, warto do formularza zgłoszeniowego załączyć materiały źródłowe (tekst, prymkę), na podstawie których dokonane zostało opracowanie. Pozwoli to naszym rzeczoznawcom w rzetelny sposób ocenić utwór i przyznać odpowiedni udział za wkład twórczy. Części udziałowe dla autorów opracowania utworu niechronionego wynoszą od 15 do 85% i wynikają z Załącznika nr 1 do Regulaminu repartycji wynagrodzeń autorskich. W przypadku stwierdzenia przez rzeczoznawcę, że opracowanie nie zawiera elementów oryginalnej twórczości, zainteresowanemu przysługuje odwołanie kierowane do Grupy ds. Odwołań, która może podzielić lub zmienić opinię rzeczoznawcy, również na podstawie dodatkowych argumentów zainteresowanego. Zagadnienie to omówione jest w § 10 Regulaminu zgłaszania i rejestracji utworów dostępnego na naszej stronie: zaiks.org.pl/o-nas/dokumenty.
Jeśli natomiast opracowanie dotyczy utworu chronionego, którego twórcy żyją, to w sytuacji, gdy utwór pierwotny został zgłoszony jako współautorski, na opracowanie muszą wyrazić zgodę twórcy obu warstw, niezależnie od tego, która warstwa została opracowana. Wówczas w zgłoszeniu należy uwzględnić nazwiska wszystkich twórców utworu pierwotnego. Jeżeli utwór pierwotny został zgłoszony jako połączony, to należy wpisać i wybrać twórców tej warstwy, która została zmieniona. Twórcy utworu pierwotnego powinni takie zgłoszenie zaakceptować ze swojego profilu. To również oni przyznają autorom opracowania udział za ich wkład.
W chwili obecnej niemożliwe jest zgłaszanie za pośrednictwem serwisu zaiks.online opracowań twórczych dzieł autorów i kompozytorów nieżyjących, od których śmierci nie minęło 70 lat. Tego typu opracowania należy zgłaszać w sposób tradycyjny, na przeznaczonym do tego celu formularzu AO. Formularz musi zawierać podpisy zarówno osoby zgłaszającej, jak i wszystkich spadkobierców nieżyjącego twórcy. Do wypełnionego i podpisanego formularza wystarczy dołączyć nośnik cyfrowy (np. pendrive) zawierający wymagane dokumenty.
Wciąż pracujemy nad umożliwieniem spadkobiercom zgłaszania utworów drogą elektroniczną. Mamy nadzieję, że niebawem i oni będą mogli cieszyć się łatwiejszą rejestracją utworów.
Zachęcamy do kontaktu z Sekcją Rejestracji Utworów: rejestracja.online@zaiks.org.pl rejestracja.utworow@zaiks.org.pl tel. 22 5567120.