Koryfeusze

19.12.2023
Miłosz Bembinow, Irena Santor, fot. Marta Ankiersztejn
Miłosz Bembinow, Irena Santor, fot. Marta Ankiersztejn

Miano Koryfeusza zobowiązuje, bo w starogreckim teatrze określano tak przewodnika chóru, który wygłaszał najtrudniejsze kwestie, wyznaczał innym tempo i wysokość dźwięku.

Nic dziwnego, że tego określenia w czasach nowożytnych zaczęto używać w stosunku do wybijających się ponad przeciętność osobowości, szczególnie w artystycznych dziedzinach. Gdy więc w 2011 roku powstała nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej, stało się jasne, że jej laureatami mogą być artyści nieprzeciętni, których osiągnięcia wzbudzają podziw publiczności i uznanie profesjonalistów zasiadających w Kolegium Elektorów. Co roku to szacowne gremium w tajnym głosowaniu najpierw wyłania nominowanych, by potem spośród nich wybrać laureatów w trzech kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa. 

Zwycięzca czwartej kategorii – Odkrycie roku – wyłaniany jest podczas internetowego głosowania publiczności. 

Koryfeuszami swojej epoki byli wielcy kompozytorzy Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki oraz Witold Lutosławski, bo wytyczali nowe muzyczne drogi. Gdyby ciągle żyli, to w tym roku obchodziliby okrągłe rocznice urodzin. Z tego między innymi powodu to właśnie ich utwory zaprezentowane były podczas gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej, która odbyła się w Filharmonii Narodowej. Organizatorem konkursu i gali wręczenia nagród jest od lat Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Wojciech Niedziółka, Martyna Pastuszka, Irena Santor, Karolina Kaźmierczak, fot. Marta Ankiersztejn
Wojciech Niedziółka, Martyna Pastuszka, Irena Santor, Karolina Kaźmierczak, fot. Marta Ankiersztejn

Oto lista nagrodzonych: 

OSOBOWOŚCIĄ ROKU została Martyna Pastuszka – m.in. za występy na najbardziej renomowanych festiwalach muzyki dawnej i w salach koncertowych Europy. 

ZA WYDARZENIE ROKU uznano 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – za najwyższy poziom organizacji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. 

Nagrodzonego w kategorii ODKRYCIE ROKU wyłoniła publiczność i został nim Wojciech Niedziółka – za otrzymanie nagrody specjalnej dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego oraz dynamicznie rozwijającą się karierę na arenie międzynarodowej. 

Mecenasem NAGRODY HONOROWEJ było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które na gali reprezentował prezes Miłosz Bembinow. To właśnie on w towarzystwie dyrektorki Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Pauli Lis-Sołoduchy wręczył trofeum pierwszej damie polskiej piosenki, wykonawczyni wielu niezapomnianych przebojów tworzących historię polskiej sceny muzycznej, Irenie Santor. 

Prezes Miłosz Bembinow podziękował między innymi laureatce za to, że dzięki jej nieprzeciętnemu talentowi wielu członków ZAiKS-u mogło realizować swoje twórcze ambicje, odnajdując w niej idealną interpretatorkę ich dzieł. 

Przeczytaj więcej

Nie ma więcej tekstów na ten temat

Nie ma więcej tekstów na ten temat
#Artykuł z kwartalnika
#Koryfeusz Muzyki Polskiej
#wydarzenia
#kwartalnik nr 40