Jerzy Mamcarz

17.12.2023
fot. Tomasz Kordeusz
fot. Tomasz Kordeusz

Pieśniarz, kompozytor, poeta. Urodził się 3 lipca 1952 roku w Mielcu. W latach 1972-1979 pracował w WSK Mielec jako technolog, a następnie został zatrudniony w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławiu na stanowisku instruktora muzycznego. W tym okresie brał udział w amatorskim ruchu artystycznym, prezentując głównie utwory własnej kompozycji. Był laureatem m.in. Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, OMPP w Toruniu, STiMPA w Myśliborzu, „O Laur Podgórza” w Tarnowie, Turnieju Recytatorskiego w Wałczu i „Old Meeting Folk” w Krakowie. Uczestniczył w wielu Warsztatach Piosenkarskich w Lublińcu. W latach 1980-1981 był członkiem Kabaretu Piwnica pod Baranami. W latach 1983-1988 pracował w kabarecie Ostatnia Zmiana m.in. z Janem Himilsbachem, Anitą Dymszówną, Jerzym Cnotą i B. Wrocławskim. 

Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”, w ramach którego organizowany jest konkurs wokalny dla młodych wykonawców i Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”. 

Łączył nastrojową poezję z satyrą. Wykonywał recitale autorskie i sięgał po twórczość współczesnych polskich poetów, m.in. Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza czy Stanisława Barańczaka.

Był Prezesem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS należał od 1989 roku, należał do sekcji B i D.

Zmarł w niedzielę 17 grudnia. Miał 71 lat.

#pożegnania