Trzeba wykazać się niezwykłą kreatywnością, by w wirtualnym świecie na dłuższą chwilę zaistnieć w świadomości odbiorców, a co dopiero zyskać uznanie w oczach jurorów Grand Video Awards. Dla gali tego cenionego konkursu Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie można nazwać więc stosownym miejscem.
Organizowany przez dwumiesięcznik „Press” konkurs wyróżnia twórców najbardziej wartościowych filmów obecnych w internecie. Tegoroczny finał przypadł na moment szczególny – media zajmowały się aferą wywołaną przez niektórych youtuberów. Odniosła się do tego w swym wystąpieniu przewodnicząca jury i dyrektorka wydawnicza „Press”, prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, która kategorycznie potępiła tę przestępczą działalność: „Chcę powiedzieć z całą mocą – tym, którzy popełnili przestępstwa, należy się sprawiedliwy wyrok, a ich ofiarom zadośćuczynienie i słowa przeprosin za krzywdy. Podziękowania należą się tym, którzy tej sprawy nie zamietli pod dywan. To dobrze, że środowisko samo, bez pomocy dziennikarzy, oczyszcza swoje szeregi z ludzi niegodnych tego, by nazywać ich internetowymi twórcami”, dziękowała zgromadzonym.
Do konkursu zgłoszono ogółem 400 prac, 47 filmów trafiło do samego finału. Jedenastoosobowe, eksperckie jury wyłoniło najpierw nominacje w dziewięciu kategoriach, by potem w każdej z nich przyznać pierwsze nagrody.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS już od pięciu edycji jest partnerem konkursu Grand Video Awards. Ze szczególną atencją traktowana jest przez ZAiKS kategoria wideoklipu. Uzasadnił to podczas gali Ferid Lakhdar, wiceprezes naszego stowarzyszenia: „Ktoś kiedyś powiedział, że teledysk to odpowiednik poezji w literaturze. Coś w tym jest, bo żeby stworzyć krótką, wartościową formę, trzeba mieć ogromny talent, pasję i nieograniczoną wyobraźnię. A wyobraźnia to wolność, przekraczanie granic, coś, czego nie można stłamsić. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS od lat sprzyja wyobraźni twórców wszystkich dziedzin”.
Statuetkę w imieniu nieobecnej laureatki odebrała reprezentująca Nanimo Films Małgorzata Turek.
LAUREACI GRAND VIDEO AWARDS 2023:
BRANDED CONTENT – pierwszą nagrodę zdobyli Kamil Adam Janko i Filip Bałdyga (kanał MegaSpaceFighter) za Go on Holidays with LEGO bricks: Camping.
HOBBY – zwycięzcą został Dawid Myśliwiec (Uwaga! Naukowy Bełkot), nagrodzona praca to Czy Polska nauka upada.
PODRÓŻE – pierwsza nagroda przypadła Piotrowi Horzeli (Piotr Horzela – Opowiada), za Koziorożec alpejski. Jak żyje i po co się bije.
EDUKACJA, NAUKA, TECHNIKA – najlepszą pracę zgłosili Huyen Pham i Marcin Nguyen (Emce Kwadrat) za Hałas – głośny problem!. Wyróżnienie otrzymali natomiast Patrycjusz Wyżga, Paweł Mierzyński, Jakub Jankowski (Didaskalia) za Hodujemy gatunek, który będzie dominował nad nami intelektem.
PUBLICYSTYKA, WIDEOROZMOWA – pierwszą nagrodę dostał Rafał Gębura (7 Metrów pod Ziemią) za 84 proc. Polek doświadczyło molestowania seksualnego.
WIDEOKLIP – w ygrała praca Nastazji G onery ( Nanimo Films) – Laura Daria Zawiałow, Sokół, Michał Kush.
KULTURA I SZTUKA – nagrodę zdobyli Patrycja Szczerbińska i Oskar Rycko (@OfficialWakaliwood) za Wakaliwood: Niezwykła historia ugandyjskiego kina.
ROZRYWKA I KOMEDIA – najlepsi okazali się Grzegorz Barański i Łukasz Skalik (Piątek) z serialem oryginalnym Słownik internetowego hejtera.
VERTICAL VIDEO – zwycięzcą został Adrian Kilar (Adrian Kilar), nagrodzona praca to Mówię głosem twojej matki!.
NAGRODA WIDZÓW – odebrał ją Piotr Pająk (Podróże Wojownika) za Aghori – kanibale z Indii. Sekta, która je ludzkie zwłoki (Varanasi). Pokazał nam, gdzie to robią.