Co nowego w ZAiKS-ie?

Redakcja
19.12.2023
.
.

ZMIANY W REGULAMINIE ZGŁASZANIA I REJESTRACJI UTWORÓW: 

• zoptymalizowanie procesu rejestracji utworów, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i kosztowym, 

• skrócenie procesu rejestracji utworu, obejmujące również badanie i postępowanie odwoławcze, maksymalnie do 60 dni, 

• zmiana roli rzeczoznawców, 

• wskazanie odpowiedzialności w przypadku niedokonania przez uprawnionego zgłoszenia lub dokonanie zgłoszenia nieodpowiadającego rzeczywistemu stanowi faktycznemu lub prawnemu. 

 

ZABEZPIECZAMY TANTIEMY Z PLATFORMY DISNEY+ 

Zawarliśmy umowę z firmą Walt Disney Company Netherlands w zakresie serwisu VOD Disney+. Dokument reguluje wynagrodzenia autorskie od początku funkcjonowania serwisu w Polsce. Zabezpieczyliśmy tym samym tantiemy z tej platformy dla twórczyń i twórców.

 

ZMNIEJSZAMY LUKĘ LICENCYJNĄ DZIĘKI DEECOOB 

We wrześniu podpisaliśmy umowę z firmą Deecoob zbierającą dane o wykonaniach i odtworzeniach publicznych. Dzięki temu nasze inspektorki terenowe i inspektorzy będą mogli dotrzeć do wydarzeń z muzyką na żywo, których organizatorzy dotąd nie kupowali licencji. Co istotne, możliwe będzie to również w przypadku wydarzeń organizowanych poza granicami Polski. Szacujemy, że wpływy z licencjonowania mogą wzrosnąć nawet o 10% rocznie. Współpraca z firmą Deecoob rozpocznie się na początku 2024 roku. 

 

ZALICZKA Z ZAIKS.ONLINE 

Wniosek o zaliczkę na poczet przychodów z praw można bezpiecznie i wygodnie składać w serwisie zaiks.online. Wystarczy zalogować się na swoje konto i przejść do zakładki Wnioski, gdzie dostępny jest Wniosek o zaliczkę. Założenie konta w serwisie jest darmowe. 

 

WIZYTA GEMA I BUMA/STEMRA 

Październik był czasem międzynarodowych spotkań i wymiany doświadczeń między ZAiKS-em a organizacjami GEMA i BumaStemra. 24 października odwiedzili nas przedstawiciele niderlandzkiego stowarzyszenia BumaStemra. Podczas wizyty omawialiśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące konkurencji na rynku zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, perspektyw rozwoju zbiorowego zarządu w różnych regionach świata oraz współpracy dotyczącej zmian w przepisach podatkowych. Kontynuowaliśmy także rozmowy na temat rozwiązań technologicznych. 

Z kolei 25 października gościliśmy nowego Dyrektora Generalnego niemieckiej organizacji GEMA. Tobias Holzmüller wraz z przedstawicielami ZAiKS-u, prezesem Miłoszem Bembinowem i zastępcą dyrektora Karolem Kościńskim, rozmawiali o możliwości bliższej współpracy w zakresie rozwoju technologicznego, w szczególności usług dla twórców, pomiędzy organizacjami z regionu.

 

Przeczytaj więcej

Nie ma więcej tekstów na ten temat

Nie ma więcej  tekstów na ten temat
#Artykuł z kwartalnika
#Dla twórców
#Prawo
#finanse
#kwartalnik nr 40