Andrzej Kuryło-Gołoś, 80. urodziny

Grzegorz Sowula
19.12.2023
Fot. Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza.pl
Fot. Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza.pl

„Nie przejdziemy do historii” – śpiewał w 1971 roku Krzysztof Klenczon. Bezzasadnie, można powiedzieć, bo zarówno wykonawca piosenki, jak i autor jej słów, Andrzej Kuryło-Gołoś, swoje miejsce w historii polskiej rozrywki mają zapewnione.

Poeta, autor tekstów piosenek, tłumacz, urodził się 2 października 1943 roku w Tychowie Starym koło Iłży. Równocześnie ze studiami, jakie rozpoczął w 1960 roku na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, podjął pierwsze próby pisarskie – zaczynał od poezji i tekstów piosenek.

Studencki Teatr „Kalambur” stał się wtedy jego sceną, choć po ukończeniu studiów w 1965 roku został pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Wytrwał do 1973 roku, kiedy to powierzono mu stanowisko kierownika literackiego Estrady Dolnośląskiej. Kuryło-Gołoś zmienił wtedy zajęcie: został autorem tekstów piosenek, odnosząc znaczące sukcesy w tej dziedzinie.

Teresa Tutinas, jedna z popularnych polskich piosenkarek, na II Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1964) zdobyła wyróżnienie za Podzwonne dla Edith Piaf. Kolejne nagrody dla wykonawczyni i autora przyniosła piosenka Nie pojadę z tobą na wieś do muzyki Aliny Piechowskiej, wyróżniona główną nagrodą na Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, nagrodą na VII KFFP w Opolu i specjalną nagrodą Programu III PR przyznaną autorowi tekstu (1969). W latach 80. i 90. współtworzył Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Szybko dostrzeżony został przez kompozytorów jako twórca potencjalnych przebojów. Współpracowali z nim tacy znani autorzy muzyki jak Bogusław Klimsa, Aleksander Nowacki, Piotr Fogiel, Katarzyna Gaertner, Ryszard Poznakowski, Jarosław Kukulski, Antoni Kopff, Jacek Szczygieł, Wojciech Trzciński. Stworzone przez nich piosenki śpiewali m.in. Anna Jantar, Irena Jarocka, Bogusław Mec, Zbigniew Wodecki, Halina Kunicka, Krzysztof Krawczyk, Urszula Sipińska, Andrzej Rybiński, Majka Jeżowska, Irena Santor, a także zespoły: Skaldowie, Partita, Homo Homini, Romuald i Roman, Nurt, Trzy Korony – z nimi właśnie śpiewał Krzysztof Klenczon.

Andrzej Kuryło-Gołoś jest autorem ponad 500 tekstów piosenek. Są wśród nich takie przeboje, jak Gdyby wszystkie kwiaty, Byłaś mi nadzieją, Od rana mam dobry humor, Dopóki jesteś, Mieszkasz w moim śnie, Od jutra już, Tak daleko nam do siebie czy Są takie dni w tygodniu, W tym domu straszy, Mamy tylko siebie, Witaj mi, Pogubiłem drogi, Wieczór już.

W rozmowie z Marią Szabłowską w programie „Muzyczna Jedynka” Polskiego Radia przyznał, że nie przestaje pisać piosenek. Zaczął współpracę z Felicjanem Andrzejczakiem, solistą Budki Suflera z początku lat 80. „Dostałem muzykę z pośmiertnej teki Romualda Lipki, trafi na płytę, która będzie się nazywała »Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak«. Utwór jest przepiękny”. Piosenka pod tytułem Czego ty od życia chcesz znalazła się na szesnastym albumie studyjnym zespołu „10 lat samotności”.

Andrzej Kuryło-Gołoś jest laureatem Nagrody 100-lecia ZAiKS-u.

Przeczytaj więcej

Nie ma więcej tekstów na ten temat

Nie ma więcej tekstów na ten temat
#Artykuł z kwartalnika
#jubileusze
#kwartalnik nr 40