Piotr Marczewski

19.09.2022
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Kompozytor, pianista, dyrygent, zmarł w wieku 84 lat. Jego staż w sekcji B naszego Stowarzyszenia obejmował niemal sześć dekad – członkiem ZAiKS-u został w 1963 roku.

Urodzony w Łodzi, w rodzinnym mieście ukończył Wydział Instrumentalny PWSM w klasie fortepianu prowadzonej przez prof. Marię Wiłkomirską. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu został kompozytorem – i jednym z trzech twórców – Studenckiego Teatru Satyry „Pstrąg”, zespołu popularnego i zdobywającego często nagrody, w tym tak liczące się jak Kaduceusz, przyznawany przez tygodnik „Szpilki”. Podobnie jak wiele powstałych w tym okresie kabaretów i teatrzyków uczelnianych, STS „Pstrąg” był jednym z przejawów „buntu żaków”, kontestacyjnego ruchu studenckiego połowy lat 50., bezpośrednio poprzedzającego wydarzenia października 1956 roku.

Marczewski skupił się wszakże na muzyce filmowej i teatralnej, potem również telewizyjnej i, szerzej, rozrywkowej. Jego dorobek obejmuje piosenki, ale to film ugruntował jego sławę – zarówno praca w roli cenionego, wnikliwego konsultanta, jak i autorskie ścieżki dźwiękowe do komedii (Rzeczpospolita babska), seriali (m.in. Wakacje z duchami, Daleko od szosy, Blisko coraz bliżej, Do krwi ostatniej), rozlicznych Przygód kota Filemona czy uwielbianych przez publiczność filmowych adaptacji przedwojennych bestsellerów wydawniczych: Znachora, Kariery Nikodema Dyzmy, Między ustami a brzegiem pucharu, Trędowatej. Za muzykę do osadzonego na Śląsku i w Zagłębiu serialu Ślad na ziemi otrzymał nagrodę przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

 

#Piotr Marczewski
#pożegnania