Jerzy Radliński

22.09.2022
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Dziennikarz, publicysta, recenzent, miłośnik i znawca jazzu, zmarł w wieku 90 lat. Od 1967 roku był członkiem sekcji D Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Absolwent Wydziału Dziennikarskiego UW (1957). Zamiłowanie do jazzu zaszczepił mu Józef Balcerak, redaktor i twórca miesięcznika „Jazz”; on również skierował Radlińskiego ku dziennikarstwu – Balcerak był korespondentem wojennym i w czasie walk otoczył opieką kilkunastoletniego chłopaka, który trafił do oddziałów Wojska Polskiego. Jako dziennikarz współpracował głównie z tygodnikiem „Dookoła świata”, zamieszczając w nim felietony, szybko jego głównym tematem stał się jazz. Nie grał w żadnym zespole, słusznie jednak uważany jest za jednego z ojców polskiego jazzu – a to właśnie przez popularyzację tego gatunku muzyki. Publikował rozmowy z czołowymi twórcami i artystami – w tym w Komedą, Namysłowskim, „Ptaszynem” Wróblewskim, Trzaskowskim, Karolakiem – które, zebrane pod tytułem Obywatel jazz, stały się pierwszą książkową publikacją poświęconą polskiemu jazzowi. Żegnając Radlińskiego na Cmentarzu Powązkowskim, Paweł Brodowski mówił: „Przeczytałem tę książkę jednym tchem, od deski do deski. Współczesne pokolenie miłośników jazzu jej nie zna. Uważam, że Obywatel jazz powinien zostać jak najszybciej wznowiony”.

Jerzy Radliński pisywał również do „Jazz Forum” i „Jazzi Magazine”, na estradzie pokazywał się jako konferansjer koncertów i programów rozrywkowych.

 

#Jerzy Radliński
#pożegnania