Inauguracja sezonu w Filharmonii Zielonogórskiej

17.09.2022 19:00, Zielona Góra, koncert
Materiały prasowe
Materiały prasowe

67. sezon artystyczny w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda zainauguruje koncert symfoniczny, który odbędzie się 17 września o 19.00 w Sali MCM. Wystąpią znakomici soliści Hubert Zapiór (baryton) i skrzypek Tareq Matar. Orkiestrę FZ poprowadzi Rafał Kłoczko. W programie usłyszymy m.in. muzykę polską, w tym arcydzieło patrona instytucji, oraz skomponowane specjalnie na te okazję Sonetydo słów SzekspiraAdama Wesołowskiego. Całość wydarzenia dopełni arcydzieło literatury skrzypcowej, jakim jest Koncert e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna.

Podobnie jak w poprzednim, tak i w tym roku, w programie koncertu inaugurującego kolejny sezon nie mogło zabraknąć 4 Sonetów miłosnych do słów Szekspira Tadeusza Bairda, w dorobku którego liryka wokalna zajmowała szczególne miejsce. Kompozytor spośród 154 tekstów Mistrza ze Stanford, wybrał i umuzycznił cztery. Stworzył w ten sposób cykl pieśni o miłości nadającej sens ludzkiemu życiu. Skomponowane w 1956 r. na baryton i orkiestrę symfoniczną Sonety po dziś dzień cieszą się wielką popularnością wśród wokalistów i stały się poniekąd wizytówka Kompozytora oraz bodaj najczęściej wykonywanym utworem Bairda. 17 września ich interpretacji podejmie się znakomity polski śpiewak młodego pokolenia, Hubert Zapiór, który zadebiutuje na zielonogórskiej scenie. Chwalony za „niezwykle czysty i imponujący głos” („Opera News”) wokalista w ostatnich latach związany był z Staatsoper Hannover, a ostatnio dołączył do zespołu Komische Oper w Berlinie. W jego wykonaniu usłyszymy także skomponowane specjalnie na tę okazję Sonety miłosne do słów Szekspira Adama Wesołowskiego. Podobnie jak Baird, Wesołowski wybrał teksty w przekładzie Macieja Słomczyńskiego (sonety nr 20, 21 i 22). Inspiracją do ich stworzenia jest chęć gloryfikacji patrona zielonogórskiej Filharmonii. Obrazy malowane słowem przez Szekspira idealnie wpisują się w estetyką Wesołowskiego, który w swym wyrazie twórczym komponuje wykorzystując wiele symboli, aby wzmocnić swoją wypowiedź artystyczną. Jak podkreśla Rafał Kłoczko – dyrektor FZ – zamawianie dzieł u młodych polskich kompozytorów ma stać się nową tradycją koncertów inauguracyjnych. Ideą, która będzie obecna także w kolejnych latach.

Drugą część koncertu wypełni muzyka skrzypcowa. Usłyszymy napisany w 1844 roku Koncert skrzypcowy e-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego – ostatnie wielkie dzieło orkiestrowe w dorobku niemieckiego twórcy. Nie bez powodu utwór uważany jest za jeden z najważniejszych koncertów w literaturze skrzypcowej. Został bardzo dobrze przyjęty przez ówczesna publiczność i krytykę, i co ciekawe wywarł wyraźny wpływ na wielu późniejszych kompozytorów, takich jak Czajkowski, Sibelius czy Liszt. Podczas sobotniej inauguracji partie solową wykona w Tareq Matar. Urodzony w 2004 r. muzyk mimo młodego wieku może pochwalić się już licznymi sukcesami i nagrodami na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.

Koncert inaugurujący 67. sezon artystyczny w FZ rozpocznie uwertura do opery Maria Romana Statkowskiego, kompozytora uważanego za najważniejszego twórcę przed Szymanowskim. Same dzieło określane jest jako jedna z najlepszych polskich oper okresu postmoniuszkowskiego. Uwertura, podobnie jak i całość, zachwyca niezwykle bogatą instrumentacją, niepospolitą melodyjnością i nerwem dramatycznym. Orkiestrę Symfoniczną FZ poprowadzi Rafał Kłoczko.

Więcej na: www.filharmoniazg.pl

 

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#Filharmonia Zielonogórska