Romuald Grząślewicz

11.08.2022
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Reżyser, scenarzysta, aktor, autor tekstów estradowych i piosenek zmarł w wieku 81 lat. Od 1974 roku był członkiem sekcji D naszego Stowarzyszenia.

Przez całe życie związany z Poznaniem, był ceniony i lubiany przez aktorów, twórców, widzów. Swą przygodę ze sceną zaczął w studenckim Teatrze Nurt, równocześnie występując w kabarecie meloliterackim Krzesło. Był związany przez pewien czas z Olsztyńską Pantomimą Głuchych, regionalnym teatrem amatorskim głuchoniemych prowadzonym przez Bohdana Głuszczaka. Jako aktor występował również w zespole poznańskiego Teatru Rozmaitości i Eksperymentalnego Teatru Kuźnica.

Przygotowywał własne realizacje pod auspicjami Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. W 1991 roku przyjął propozycję złożoną mu przez Estradę Poznańską, by przywrócić do życia nieczynną od kilku lat Scenę na Piętrze. Już w pierwszym sezonie udało mu się pokazać cztery znakomite spektakle: monodram Sammy z udziałem Romana Wilhelmiego, Ostatnią taśmę Krappa w wykonaniu Tadeusza Łomnickiego, Kochanka z Anną Majcher i Markiem Kondratem oraz Katarzynę II z Małgorzatą Niemirską i Markiem Walczewskim. Teatr działał prężnie, jednak by wspierać i promować jego działania Grząślewicz założył Fundację Sceny na Piętrze „Tespis”, którą kierował przez 35 lat. Był inicjatorem trzech edycji konkursu dramaturgicznego „Tespis”, a także Dni Romana Wilhelmiego, organizowanych w Poznaniu od 2008 roku.

#pożegnania
#Romuald Grząślewicz