Międzynarodowa sesja chórów młodzieży

18.08.2022 - 28.08.2022, Zgorzelec, Wrocław, Kraków, sesja, koncerty
Niemiecki Federalny Chór Młodzieżowy. Fot. Materiały prasowe
Niemiecki Federalny Chór Młodzieżowy. Fot. Materiały prasowe

W dniach 18-28 sierpnia 2022 Polski Narodowy Chór Młodzieżowy pod batutą prof. dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny oraz nowo powstały Niemiecki Federalny Chór Młodzieżowy pod batutą prof. Anne Kohler w ramach sesji wokalno-edukacyjnej spotkają się przy pracy nad repertuarem polskim i niemieckim, który zaprezentują podczas trzech koncertów a cappella pod tytułem Spirit of Nature zaplanowanych w Görlitz (26 sierpnia), Wrocławiu (27 sierpnia) i Krakowie (28 sierpnia). Dwa pierwsze koncerty (w Görlitz i we Wrocławiu) odbędą się w ramach Festiwalu Łużyckiego. Sesja będzie polegać na spotkaniach w poszczególnych sekcjach głosowych z dyrygentami prowadzącymi, a następnie szkoleniu warsztatu głosowego z wybitnymi niemieckimi nauczycielami śpiewu.

Ponadto śpiewacy oprócz walorów wokalnych będą interpretować muzykę poprzez ruch i taniec (warsztaty Jacka Gębury). Artyści będą wydobywać dźwięki nie tylko przy pomocy strun głosowych, lecz także metodą „body percussion” (klaskanie i tupanie). Śpiewacy zinterpretują utwory muzyczne różnych epok: od XIX wieku do współczesności. Kompozycje będą wykonywane w języku polskim, niemieckim, angielskim i po łacinie. Istotą projektu jest poznanie metod pracy oraz europejskiej wspólnoty kulturowej. Artyści korzystają z tych samych dzieł, przez co zacieśniają i rozwijają współpracę międzynarodową.

Na potrzeby tych właśnie zajęć warsztatowych i koncertów został zamówiony utwór, który zarówno tekstem, jak i muzyką dotknie problemów ekologii i otaczającego nas świata. Teksty wychwalają piękno przyrody i jej zjawisk, a muzyka współgra z naturą, odtwarzając ją w śpiewie i w dźwiękach instrumentów. Oprócz tej kompozycji dyrygentki wybrały istniejące już utwory kompozytorów polskich i niemieckich nawiązujące do tematu Spirit of Nature, m.in. autorstwa Karola Szymanowskiego, Felixa Mendelssohna, Johannesa Brahmsa, Marka Raczyńskiego, Katarzyny Danel, Sebastiana Szymańskiego, Zuzanny Koziej, Michała Ziółkowskiego. Każdy z zespołów prezentować będzie swój program zarówno z dyrygentem prowadzącym, jak i z dyrygentem drugiego zespołu. Część utworów będzie wykonywana wspólnie przez połączone zespoły, a zamówiona u Zuzanny Koziej kompozycja będzie kilku językowa wskazująca na uniwersalność muzyki jako języka porozumienia między ludźmi. Od strony artystycznej zespoły do współpracy przygotują dwie wybitne dyrygentki Agnieszka Franków-Żelazny oraz Anne Kohler.

Więcej na: https://www.nfm.wroclaw.pl/edukacja-dla-mlodych-artystow/pnchm

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#muzyka chóralna