7 i 8 października odbędzie się w Warszawie 13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, którego partnerem jest ZAiKS. Festiwal prezentuje dorobek muzyczny wybitnego muzyka i kompozytora z różnych muzycznych perspektyw, jest też spotkań polskich i zagranicznych artystów, których inspiruje twórczość ikony polskiego jazzu.
PROGRAM
7 października, godz. 20.00
Kino Atlantic
Projekcja filmu Jazz outsider Janusza Majewskiego z udziałem reżysera oraz legendy polskiego jazzu Michała Urbaniaka.
Jazz outsider to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50 i 60 XX wieku, był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.
8 października, godz. 19.00
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Piotr Schmidt Quintet Komeda Nieznany 1967
Piotr Schmidt – trąbka
Krzysztof Herdzin – fortepian (gościnnie)
Grzech Piotrowski – saksofony (gościnnie )
Michał Barański – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja
Po ponad pół wieku publiczność może podziwiać drugą, nieznaną część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy „Moja słodka europejska ojczyzna”. Piotr Schmidt, topowy trębacz jazzowy, podjął się opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki.
„Moja słodka europejska ojczyzna II”. W październiku w 1967 Krzysztof Komeda w Baden-Baden stworzył projekt z cyklu jazz i poezja „Meine Süsse Europäische Heimat” (Moja słodka europejska ojczyzna). Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą. Płyta „Meine Süsse Europäische Heimat” została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby. Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy sześciu kompozycji Komedy z tego projektu, które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie. O projekcie sam Komeda powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei Joachim Ernest Berendt o kompozycjach Krzysztofa Komedy napisał: „Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii”.
godz. 20.20
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Daniele di Bonaventura Band'Union for Komeda (Włochy)
Daniele di Bonaventura – bandoneon
Marcello Peghin – gitara 10-strunowa
Felice Dela Gaudio – kontrabas
Alfredo Laviano – perkusja
Premiera. Po raz pierwszy w Polsce w wykonaniu znakomitego włoskiego artysty i jego zespołu usłyszymy m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach, specjalnie przygotowane na zamówienie festiwalu. Usłyszymy niekonwencjonalne instrumentarium i brzmienie jakże rzadkie w przypadku wykonań komedowskich.
Więcej o festiwalu na www.fmfkk.pl