15. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

23.05.2022 - 29.05.2022, Kraków, festiwal, forum
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Dziś, 24 maja, pierwszy koncert 15. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, którego partnerem jest ZAiKS. W istocie festiwalowe wydarzenia rozpoczęły się już wczoraj w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie do 25 maja potrwają zamknięte kursy i sesja nagraniowa dla laureatów konkursów FMF Young Talent Award 2022 oraz OF FMF w ramach Forum Audiowizualnego FMF. Prowadzą je m.in. Miriam Cutler, Richard Bellis, Anna Proszowska-Sala, Nick Wollage, Hans-Martin Buff, Paweł Małecki, Katia Sochaczewska, Magdalena Piotrowska, Mateusz Bień, Yati Durant.

Natomiast dziś o 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się koncert Kilar / Glass, w którym wystąpią Joanna Radziszewska – sopran, Aleksander Dębicz – fortepian i Sinfonietta Cracovia pod batutą Michaela Riesmana.  

Jutro rozpocznie się także otwarta dla publiczności część Forum Audiowizualnego FMF. Od 25 do 29 maja w krakowskim Pałacu Potockich przedstawiciele światowego kina i eksperci będą dzielić się swoją wiedzą i opowiedzą o ważnych aspektach związków muzyki i filmu. W jednym z paneli weźmie udział reprezentująca ZAiKS kompozytorka Anna Maria Huszcza, która w czwartek 26 maja o 13.00 zabierze głos w dyskusji „Między orkiestracją a aranżacją”.

ZAiKS jest partnerem forum i – wraz z ASCAP – udziela mu merytorycznego wsparcia.

Cały program Forum Audiowizualnego FMF na http://fmf.fm/program

Dalszy koncertowy program FMF przedstawia się następująco:

Materiały prasowe
Materiały prasowe

25 maja (środa), godz. 19.30
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków

Scoring4Polish Directors: Jerzy Skolimowski

Gość specjalny: Jerzy Skolimowski

Tomasz Organek – wokal

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Stokłosa Collective Band

Jan Stokłosa – aranżer, dyrygent

Po koncertach z muzyką do filmów Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Krzysztofa Zanussiego oddajemy hołd kolejnej legendzie polskiego kina, nagradzanemu m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji czy Berlinie reżyserowi Jerzemu Skolimowskiemu, który jest także członkiem honorowym ZAiKS-u.

W pierwszej części koncertu zgodnie z tradycją usłyszymy muzykę stworzoną do polskich premier ostatnich sezonów. Do współpracy zaprosiliśmy znakomitych twórców, którzy przygotowali suity na specjalne zamówienie FMF. W drugiej części wieczoru przestrzeń ICE Kraków wypełnią motywy i piosenki z filmów Skolimowskiego. Na scenie pojawi się m.in. zaprzyjaźniony z reżyserem muzyk – Tomasz Organek.

Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku – za najlepszy soundtrack 2021 roku powstały do polskiej produkcji.

26 maja (czwartek), godz. 19.30
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków
Composers4Ukraine

W Polsce przebywa ponad dwa miliony uchodźców, wśród nich wielu artystów, m.in. muzyków z Kijowa, Lwowa czy Charkowa, którzy również szukają miejsca do pracy. Dlatego chór i orkiestra, które wystąpią podczas koncertu, będą tworzone między innymi przez ukraińskich muzyków. Wykonają oni utwory, które skomponują lub zadedykują specjalnie na tę okazję związani z FMF kompozytorzy m.in. John Williams, Howard Shore, Lolita Ritmanis, Laura Karpman, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Trevor Morris, Don Davis, Craig Armstrong, Stephen Warbeck, Dirk Brossé, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Benjamin Wallfisch i Michael Giacchino.

 

27 maja (piątek), godz. 19.30

Sala Teatralna, Centrum Kongresowe ICE Kraków

Słowińska I AUKSO I Konieczny

Gość specjalny: Zygmunt Konieczny

Joanna Słowińska – śpiew

Karol Śmiałek – śpiew

Stanisław Słowiński Quintet

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Marek Moś – dyrygent

Koncert Słowińska I AUKSO I Konieczny to hołd dla Zygmunta Koniecznego – twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej, a także wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej (oraz honorowego członka ZAiKS-u). Konieczny jest twórcą muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Komponował do dzieł takich reżyserów, jak Jan Jakub Kolski, Andrzej Wajda czy Tadeusz Konwicki. Za swoją pracę został trzykrotnie nagrodzony zarówno Polską Nagrodą Filmową, jak i nagrodą Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Koncert to również premiera i promocja płyty live Słowińska–AUKSO–Konieczny, nagranej w tym samym składzie wykonawczym w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Repertuarowo stanowi summę kompozytorskich dokonań Koniecznego; niektóre z utworów kompozytor dedykował solistce Joannie Słowińskiej (m.in. solowe partie kantatowej formy Serce moje gram do tekstów Stanisława Wyspiańskiego), inne znane są z repertuaru Ewy Demarczyk lub skomponowane do filmów (Jańcio Wodnik) i spektakli teatralnych (Noc listopadowa). Znalazły się tutaj również kompozycje do tekstów wybitnych poetów (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim, Miron Białoszewski, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka i inni) – definiujące dzisiaj rangę i kanon gatunku piosenki literackiej.

 

28 maja (sobota), godz. 19.30
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków

The Music of John Powell

Gość specjalny: John Powell


Holly Sedillos – sopran

Chór Polskiego Radia

Sinfonietta Cracovia

Gavin Greenaway – dyrygent

John Powell jest gościem głównym 15. edycji FMF i bohaterem koncertu monograficznego.

Po dwóch latach pandemii usłyszymy w ICE Kraków długo wyczekiwany monograficzny przegląd twórczości Johna Powella. Kompozytor nie będzie wyłącznie odbiorcą koncertu, lecz wcieli się w rolę gospodarza wieczoru, komentującego wydarzenia i opowiadającego anegdoty związane z wykonywanymi utworami.

Powell to brytyjski kompozytor, który współpracował m.in. z Hansem Zimmerem i Harrym Gregsonem‑Williamsem, zasłynął przede wszystkim muzyką do filmów animowanych (Shrek, Kung Fu Panda, Happy Feet: Tupot małych stóp) i kina akcji (Włoska robota, Tożsamość Bourne’a, Ultimatum Bourne’a, Pan i Pani Smith, X-Men: Ostatni bastion). Na prośbę FMF Powell osobiście dobierze i przygotuje utwory ze swojego wyróżnianego m.in. nominacjami do Oscara, nagród Grammy i BAFTA dorobku. W koncercie wezmą udział goście specjalni, a muzyków poprowadzi zaprzyjaźniony z kompozytorem dyrygent – znany publiczności z poprzednich edycji FMF Gavin Greenaway.

Partnerem koncertu jest współpracujące z festiwalem od lat Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP).

29 maja (niedziela), godz. 18.00
Sala Audytoryjna im. Krzysztofa Pendereckiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków

FMF4Kids: Jak wytresować smoka – Live in Concert

Gość specjalny: John Powell

Chór Filharmonii Krakowskiej

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Ernst van Tiel – dyrygent

Finałowy wieczór 15. FMF będzie prawdziwą wisienką na festiwalowym torcie – upłynie pod znakiem projekcji pierwszej części kultowego filmu animowanego Jak wytresować smoka z muzyką na żywo. Film, którego akcja rozgrywa się w świecie wikingów i dzikich smoków, został nominowany m.in. do Oscara, nagród Złotego Globu i BAFTA.

Więcej o FMF: http://fmf.fm/

 

 

 

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kulury
#Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2022