4 lutego w Filharmonii w Szczecinie zakończyły się pięciodniowe warsztaty dla najmłodszych kompozytorów, których partnerem było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
W programie wzięło udział dziewięcioro młodych adeptów sztuki kompozytorskiej (w tym pracujący wspólnie duet złożony z siostry i brata) – pięciu chłopców i cztery dziewczynki w wieku od 12 do 15 lat. Część uczestników pochodziła ze Szczecina, inni przyjechali z Wrocławia, Poznania i Warszawy.
Warsztaty prowadziły rekomendowane przez ZAiKS Zuzanna Falkowska (kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, wiolonczelistka i wokalistka) i Anna Maria Huszcza (kompozytorka i aranżerka) oraz kompozytor, wykładowca i producent muzyczny Piotr Klimek.
Podstawą zajęć były indywidualne konsultacje z prowadzącymi. Młodzi kompozytorzy wysłuchali także trzech wykładów: o partyturach orkiestrowych i podstawach dyrygentury mówiła Zuzanna Falkowska, o narracji w muzyce teatralnej i filmowej – Piotr Klimek, zaś Anna Maria Huszcza o współczesnych technikach kompozytorskich.
Obie prowadzące wspominają, że choć poziom uczestników był zróżnicowany, podobnie jak ich muzyczne zainteresowania – od muzyki baroku przez muzykę awangardową aż po jazz – atmosfera na zajęciach była wspaniała, a młodzi ludzie uczyli się także od siebie nawzajem i z zaangażowaniem wymieniali doświadczenia. Anna Maria Huszcza, która prowadziła już różne warsztaty dla młodych muzyków, podkreśla, że nigdy dotąd nie spotkała się z tak dobrze zorganizowaną i udaną imprezą tego rodzaju.
Finałem każdego dnia pracy była wizyta muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie reprezentujących poszczególne grupy instrumentów. Młodzi kompozytorzy poznawali charakterystykę wykonawczą instrumentów takich jak puzon, obój, skrzypce, fortepian oraz instrumentów perkusyjnych – kotłów, instrumentów sztabkowych, dzwonów rurowych, jazzowego zestawu perkusyjnego. Mogli także usłyszeć wykonania własnych, napisanych specjalnie na tę okazję utworów, których przybywało z każdym dniem. Jak podkreśla Anna Maria Huszcza, właśnie dzięki temu uczestnicy obcować mogli z najwyższej próby „konkretem dźwiękowym”, a nie tylko abstrakcyjnym zapisem nutowym własnych kompozycji.
Na warsztatach pojawił się także Dyrektor Artystyczny Filharmonii w Szczecinie Rune Bergmann, który opowiadał o dokonywaniu rzeczy niemożliwych przy pomocy muzyki i dążeniu do spełniania własnych marzeń.
W wielkim finale warsztatów miała miejsce „wielka improwizacja” wszystkich uczestników – wspólne muzykowanie i improwizacje na temat własnych utworów.
Mimo że ta wyjątkowa przygoda trwała tylko kilka dni, młodzi kompozytorzy zżyli się i zaprzyjaźnili ze sobą. Byli też nieco rozczarowani, że to niesamowite spotkanie już się kończy. Wszyscy jednak mają podobno zamiar zgłosić się (do czego usilnie zresztą namawiały ich prowadzące zajęcia) do kolejnej wyjątkowej imprezy firmowanej przez Filharmonię w Szczecinie i ZAiKS: konkursu dla młodych (12-16 lat) kompozytorów „EduVirtuoso IV”.
Nadesłane na konkurs utwory zostaną przeanalizowane przez profesjonalistów, a laureaci zaproszeni do współpracy z kompozytorami, którzy zaaranżują najlepszą szóstkę utworów na orkiestrę. Aranżacje te usłyszymy podczas koncertu 8 maja w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, gdzie publiczność wybierze zwycięzcę.
Formularz zgłoszeniowy do konkursu kompozytorskiego “EduVirtuoso IV” – zgłoszenia do 28 lutego 2022 r.
Załączniki:
Regulamin konkursu kompozytorskiego EduVirtuoso IV
Zgoda na wykorzystanie wizerunku – EduVirtuoso IV
Filmy z warsztatów pochodzą z profilu FB Filharmonii w Szczecinie.
Więcej informacji na stronie Filharmonii.