Krystyna Skibińska-Subocz

Elżbieta Kowalska
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Urodzona w Warszawie Krystyna Skibińska-Subocz, dialogistka zasłużona dla polskiego dubbingu, absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, po studiach podjęła pracę w Zakładzie Teatru Instytutu Sztuki. Do Studia Opracowań Filmów przeszła w 1974 roku, by odtąd całe zawodowe życie związać z dubbingiem.

Dorobek twórczy Krystyny Skibińskiej-Subocz jest ogromny i nie sposób go wymienić w całości. Jak wspominała w wywiadach, do satysfakcjonujących, liczących się w dorobku, ale trudnych i pracochłonnych dubbingów należały m.in. Annie Hall Woody'ego Allena, jeden z odcinków trzyczęściowego serialu produkcji NRD Hotel Polanów i jego goście, odcinek amerykańskiego serialu Piotr Wielki. Kolaudanci wysoko ocenili jej pracę nad spektaklem Król Lear z cyklu BBC Szekspira Dzieła Wszystkie.

Spośród wielu produkcji dla dzieci, do których pisała dialogi, trzeba przede wszystkim wymienić takie fabularne animacje jak Król Lew, Beethoven, Bambi (nowa wersja), Zakochany kundel (nowa wersja). Krystyna Skubińska-Subocz była także współautorką dialogów do znacznej liczby wieloodcinkowych seriali, które bawią kolejne pokolenia dzieci. To m.in.  Pszczółka Maja, Smurfy, Tom i Jerry, Kacze opowieści, Chip i Dale, familijni Flinstonowie.

Po likwidacji Studia Opracowań Filmów przeszła do studia Start International, gdzie poza  kontynuacją dotyczasowej pracy twórczej zajmowała sie także działalnością dydaktyczną, przygotowując do zawodu następczynie i następców dialogistek złotego okresu polskiego dubbingu. Wielu z obecnie aktywnych zawodowo, cenionych dialogistów i tłumaczy list lektorskich, to jej byli uczniowie. Jak wspominają, była bardzo wymagająca i nie to tylko w ważnych w sztuce dubbingu kwestiach „synchronu“, lecz także poprawności językowej, do której przywiązywała wielką wagę. Po przejeściu na emeryturę współpracowała także z innymi studiami. W Master Filmie Ltd pisała m.in. nowe dialogi do 50 zaginionych odcinków polskiej wersji Smurfów.

Za swoją działalność twórczą Krystyna Skibińska-Subocz została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

#Krystyna Skibińska-Subocz
#pożegnania