Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do projektu muzycznego upamiętniającego 78. rocznicę Powstania Warszawskiego. Efektem tej współpracy będzie płyta oraz rocznicowy koncert w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz Kwiatu Jabłoni usłyszymy znakomitych gości. Będą nimi: Igor Walaszek, jucho, Kasia Lins, Kuba Kawalec, Miuosh, Natalia Grosiak, Natalia Kukulska i sanah.
Koncert odbędzie się 22 lipca 2022 r. o godz. 20.00, tego samego dnia odbędzie się premiera płyty „Wolne serca”.
Album „Wolne serca” będzie się składał z coverów 10 piosenek. Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz
– rodzeństwo muzyków tworzące zespół Kwiat Jabłoni – dokonało wyboru utworów,
które w ważny dla nich sposób opowiadają o wolności. W każdej dekadzie utwory te miały inną wymowę, definiowały odmienny moment naszej historii, jednak łączyło je przesłanie – umiłowanie wolności.
W tym roku wolność przestała być jedynie tematem wykładów i lekcji historii. Wszyscy nagle musieliśmy zmierzyć się ze skutkami wojny. Wydarzenia 2022 roku uświadomiły nam,
że wolność, którą braliśmy za oczywistość, nie jest dana raz na zawsze.
„Album powstał z potrzeby serca – mówią artyści. – Chcemy wraz z innymi muzykami stworzyć album przypominający o tym, że wolność jest piękną wartością, która stanowi warunek szczęśliwego i godnego życia wszystkich ludzi”.
„Każdy warszawiak podczas codziennej drogi do pracy, szkoły czy domu napotyka ślady czasów, kiedy mieszkańcom stolicy odebrano wolność. Pamięć o przeszłości jest dla tego miasta szczególnie ważna – buduje jego tożsamość i teraźniejszość. Album „Wolne serca” to zestaw hymnów do wolności, które towarzyszyły tak warszawiakom, jak i mieszkańcom całej Polski przez ostatnie dekady” – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
„Wolne serca” to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało tak znakomite albumy, jak „Ocali nas miłość” zespołu Ørganek, „Fogg – pieśniarz Warszawy” w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, „Powstanie Warszawskie” Lao Che, „Jestem przestrzeń” Moniki Borzym, „Historie” Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy „Placówka ’44” w wykonaniu zespołu Voo Voo i ich gości.
Organizatorem koncertu i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a ZAiKS jest partnerem wydarzenia.
Koncert będzie transmitowany w TVN24 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.facebook.com/1944pl