Literatura na Granicy, kilkudniowy cykl spotkań i debat towarzyszącym cieszyńskiemu przeglądowi Kino na Granicy, odbywa się w tym roku już po raz piąty – pod hasłem „Środkowoeuropejski kociołek”. Wśród gości wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra tej części Europy.
Program literacki Kina na Granicy w ciągu kilku lat rozrósł się ze skromnych dwóch debat do czterodniowej, wielowątkowej rozmowy o miejscu i roli literatury czeskiej, polskiej i słowackiej na mapie regionu, organizowanej teraz pod hasłem Literatura na Granicy – mówią organizatorzy festiwalu.
Zgodnie z tegorocznym tytułem w „środkowoeuropejskim kociołku” mieszać się będą sprawy ważne i ciekawe, znane i nieznane, lecz wszystkie smakowite, przyrządzone przez takich kucharzy, jak choćby czeska eseistka i prozaiczka Radka Denemarková oraz rabin i prozaik Karol Sidon, słowacki prozaik Pavol Rankov oraz eseista Martin M. Šimečka, a także polski reporter Wojciech Jagielski oraz interesujący się historią dziennikarz i pisarz Grzegorz Gauden. Gośćmi specjalnymi będzie dwoje przedstawicieli białoruskiego PEN Clubu, którzy schronili się w Polsce przed prześladowaniami. Nie zabraknie też poetów, młodszych i starszych, bo w końcu Cieszyn to miasto tak wspaniałych twórców tego gatunku jak Jerzy Kronhold i Zbigniew Machej. Zaprawdę, z tego kociołka każdy może wybrać coś dla siebie! Smacznego! – zaprasza Andrzej S. Jagodziński, autor programu Literatury na Granicy.
W programie znalazł się także Literacki Hyde Park, czyli seria rozmów o nowych czeskich, polskich i słowackich książkach, na które warto zwrócić uwagę oraz cykl Poezja w Samo Południe, w ramach którego organizatorzy zapraszają do kawiarni Kornel i Przyjaciele na rozmowy o nowych tomikach poetyckich.
Program
30 kwietnia
Pierwszego dnia literackiego programu rozmowa będzie dotyczyć współczesnej środkowoeuropejskiej poezji. W debacie, zatytułowanej „Sąsiedzi”, Czechy reprezentować będzie poetka i tłumaczka Marie Iljašenko (urodzona w Kijowie córka Ukraińca i Czeszki z polskimi korzeniami), Polskę – poeta i publicysta Antoni Pawlak, Słowację – poetka i działaczka kulturalna Katarína Kucbelová, Białoruś zaś – Andrej Chadanowicz, poeta i tłumacz m.in. dzieł Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Dyskusję poprowadzi poetka i tłumaczka, przybliżająca Polakom najnowszą czeską i słowacką poezję – Zofia Bałdyga.
Literacki Hyde Park: o antologii Sąsiadki. 10 poetek czeskich z jej twórczynią i tłumaczką Zofią Bałdygą porozmawia Zbigniew Machej
1 maja
Drugiego dnia Literatura na Granicy odda głos reporterom. W debacie zatytułowanej „Dziki Wschód? Dzika wojna?” m.in. na temat wojny w Ukrainie porozmawiają: czeski dziennikarz i były korespondent Czeskiej Telewizji w Polsce i w Rosji Miroslav Karas, reportażysta i pisarz, autor m.in. reportażu Wszystkie wojny Lary Wojciech Jagielski oraz słowacki reporter, autor książki Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu Tomáš Forró. W roli moderatora wystąpi dziennikarz i były korespondent wojenny Telewizji Polskiej Piotr Górecki.
Literacki Hyde Park: zaprezentowany zostanie polski przekład książki Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu z udziałem autora Tomáša Forró i tłumacza Andrzeja S. Jagodzińskiego; rozmowę poprowadzi Martin M. Šimečka
Poezja w Samo Południe: tomik Zbigniewa Macheja 2020 zaprezentuje – i porozmawia z jego autorem – Antoni Pawlak
2 maja
Dzień trzeci literackiego programu Kina na Granicy należeć będzie do eseistów. „Czy to świat zwariował, czy tylko my?” zastanawiać się będą: czeska pisarka, tłumaczka i publicystka Radka Denemarková, polski poeta i tłumacz Zbigniew Machej, słowacki pisarz, dziennikarz i wydawca Martin M. Šimečka oraz poetka, tłumaczka, prezeska białoruskiego PEN Clubu, Taciana Niadbaj. Rozmowę poprowadzi dziennikarz, politolog i analityk ds. dezinformacji, Łukasz Grzesiczak.
Literacki Hyde Park: z Radką Denemarkovą i jej tłumaczką Olgą Czernikow o wydanej niedawno po czesku powieści Zegar z ołowiu i jej przygotowywanym polskim przekładzie porozmawia Agata Wróbel
Poezja w Samo Południe: o tomiku Antoniego Pawlaka Tylko bez rozgrzeszenia rozmawiać będzie z autorem Zbigniew Machej
3 maja
Czwartego, ostatniego dnia Literatury na Granicy organizatorzy zapraszają do rozmowy o szeroko rozumianej obcości w środkowoeuropejskiej literaturze, kulturze i życiu społecznym. Gośćmi debaty pod tytułem „Obcy w naszym domu” będą prozaicy – czeski pisarz i dramaturg, naczelny rabin Pragi Karol Sidon oraz słowacki prozaik, zdobywca Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” Pavol Rankov, a także słowacka organizatorka Forum Środkowoeuropejskiego i publicystka Marta Šimečková oraz dziennikarz, były dyrektor Instytutu Książki, autor książki o pogromie Żydów we Lwowie w 1918 roku Lwów – kres iluzji Grzegorz Gauden. Dyskusję moderować będzie dziennikarka literacka i popularyzatorka czeskiej kultury w Polsce, Anna Maślanka.
Literacki Hyde Park: dzień czwarty należeć będzie zaś do Oty Filipa i jego Siódmego życiorysu – o głośnej książce wydanej niedawno w polskim przekładzie Jana Stachowskiego porozmawiają Andrzej S. Jagodziński i Teresa Drozda
Poezja w Samo Południe: bohaterem spotkania poetyckiego będzie zaś tomik Długie spacery nad Olzą Jerzego Kronholda – rozmowę poprowadzi Antoni Pawlak
Autorem programu Literatury na Granicy jest Andrzej S. Jagodziński.
Partnerami wydarzenia są Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Czeskie Literackie Centrum.
24. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywa się się w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2022 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/286433643552450