Po Targach Książki w Warszawie 2022

1.06.2022
Oksana Zabużko, Janusz Fogler i Rafał Skąpski. Fot. Autorzy Książek w Obiektywie
Oksana Zabużko, Janusz Fogler i Rafał Skąpski. Fot. Autorzy Książek w Obiektywie

„Warszawskie Targi Książki uważam za otwarte” – tradycyjna formuła, wygłaszana przez laureata dorocznej Nagrody Sezonu Wydawniczego IKAR, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Targi Książki w Warszawie. W tym roku organizatorzy zdecydowali, że laureatką IKARA zostanie ukraińska pisarka Oksanie Zabużko – „za trwałą obecność ukraińskiego głosu o wolności i prawach obywatelskich w literaturze światowej” – a nagrodę wręczył Janusz Fogler, Prezes ZAiKS-u, który jest mecenasem nagrody.

Jacek Oryl, Liudmyla Tsymbal, Janusz Fogler i Rafał Skąpski. Fot. Anna Klimczak
Jacek Oryl, Liudmyla Tsymbal, Janusz Fogler i Rafał Skąpski. Fot. Anna Klimczak

W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele Norwegii, gościa honorowego tegorocznych targów – wydawcy, dyplomaci, reprezentanci literackich stowarzyszeń. Dzielili scenę z przedstawicielami Ukrainy; za to symboliczne „ustąpienie miejsca” dziękował im sekretarz ukraińskiej ambasady w Warszawie. Wszyscy przemawiający – wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra, dyrektor Targów Jacek Oryl, kierująca biurem NORLA Victoria Kielland, dyrektorka wydziały międzynarodowego i licencji ukraińskiej organizacji NGO UACRR Liudmyla Tsymbal – podkreślali zaangażowanie Polski i Polaków w pomoc dla Ukrainy, często dokonywaną wspólnymi siłami, jak np. w akcjis przekazania przez ukraińskich wydawców 20 tysięcy podręczników dla dzieci uchodźców, uczących się w polskich szkołach.

Laureatka IKARA w poruszającym wystąpieniu (jego pełną wersję zamieścimy w najbliższym numerze naszego kwartalnika) mówiła: „Zawsze, kiedy to uczucie wdzięczności dla was pragnę ubrać w słowa, to tych słów mi nie dostaje. Uczucia objawiają się w formie łez. Przeżycia ostatnich trzech miesięcy są zbyt potworne, by dało się je oddać słowami. Dla was, drodzy przyjaciele, ta wojna oznacza także walkę o polską sprawę. […] Myślę, że atakując Ukrainę z jasnym zamiarem zniszczenia całego kraju, tak jak niegdyś Hitler, który napadł na Polskę, by ją unicestwić, Putin obudził w zbiorowej pamięci Polaków przeszłość – i na nowo rozdrapał częściowo już zasklepione rany, które znów zaczęły krwawić”.

Krzysztof Lewandowski wręcza nagrodę Academia Tomaszowi Szerszeniowi. Fot. Autorzy Książek w Obiektywie
Krzysztof Lewandowski wręcza nagrodę Academia Tomaszowi Szerszeniowi. Fot. Autorzy Książek w Obiektywie

Kolejnym wyróżnieniem wspieranym przez ZAiKS jest nagroda w konkursie PTWK na najpiękniejsze książki roku. Zgłoszeń w tym roku było najwięcej w ponad 60-letniej historii konkursu, bo aż 203, a jury rozpatrywało 119 propozycji. Nagrody przyznano w ośmiu kategoriach. Raster Lichtensteina, tom wierszy Agnieszki Wolny-Hamkało zaprojektowany przez Joannę Jopkiewicz dla Wydawnictwa Warstwy, który otrzymał I nagrodę w kategorii literatury pięknej, był również tegorocznym zdobywcą najwyższego lauru na targach książki w Bolonii. Dodać tu trzeba, że wśród wyróżnionych w Warszawie książek znalazł się również tom Wstecz Błażeja Brzostka, laureata tegorocznej Nagrody ZAiKS-u za varsaviana.

W drugim targowym dniu wręczono nagrody za najlepsze książki akademickie i naukowe Academia 2022. Walczyło o nie ponad 100 pozycji podzielonych na cztery kategorie. Przyznano wyróżnienia i wyróżnienia honorowe rektora Politechniki Warszawskiej i rektora UW, a także Nagrodę Główną „Academia”, której mecenasem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Wręczał ją w tym roku Dyrektor Generalny ZAiKS-u Krzysztof Lewandowski, a jej laureatem został Tomasz Szerszeń Wszystkie wojny świata (słowo/obraz terytoria), złożony, wielopoziomowy esej poświęcony poszukiwaniu swego miejsca w historii przez analizę obrazów wojen i katastrof.

Krzysztof Lewandowski. Fot. Grzegorz Sowula
Krzysztof Lewandowski. Fot. Grzegorz Sowula

Krzysztof Lewandowski wygłosił również przygotowany na zamówienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek wykład omawiający „Znaczenie pól eksploatacji w umowach wydawniczych”. Zagadnienie pozornie unormowane i określone w ustawie o prawie autorskim zaczyna stwarzać problemy nie tylko bezpośrednio zainteresowanym – wydawcom i autorom – ale i prawnikom. „Czy obowiązujące obecnie rozwiązania prawne nadążają za nowymi technikami i coraz szerszymi polami eksploatacji?” – pytał prelegent. I podając przykłady i opinie wielu prawników, specjalistów prawa autorskiego, wykazał, że precyzyjne określenie pola eksploatacji może być kluczowe w zawieranej umowie i nieść nie zawsze korzystne skutki dla jednej ze stron. W zasadzie w umowie powinny znaleźć się wyraźnie opisane wszystkie subpola eksploatacji – czyli te okoliczności, których ustawodawca nie zdążył jeszcze przewidzieć. Przybywa bowiem wciąż nowych pól – Storytel podany jako przykład nie jest już powiązany z konkretnym nośnikiem (CD), tekst może być przeniesiony na komputer lub telefon bądź po prostu odsłuchany – każdy rodzaj eksploatacji winien być wyszczególnione w umowie.

Dyrektor Lewandowski przekonywał również do stosowania dowolnego nazewnictwa pól eksploatacji, używania języka branżowego, który bywa nieraz bardziej precyzyjny niż język prawniczy. A precyzja w umowie pozwala uniknąć sądowego ustalania woli stron. „Pola są ważne, należy ich pilnować” – zakończył.

Dagmara Chmielarz, Krzysztof Domaradzki, Rafał Bryndal, Julia Łapińska i Jacek Oryl. Fot. Materiały prasowe Targów Książki
Dagmara Chmielarz, Krzysztof Domaradzki, Rafał Bryndal, Julia Łapińska i Jacek Oryl. Fot. Materiały prasowe Targów Książki

Targom towarzyszył też Festiwal Kryminalna Warszawa, którego zwieńczeniem było wręczenie Grand Prix.

Laureatem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa został Wojciech Chmielarz za powieść Dług honorowy (Marginesy). Laur w imieniu autora odebrała jego żona. Mecenasem nagrody jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a wręczył ją Rafał Bryndal z jego zarządu, namawiany przez prowadzącego galę Szymona Kloskę do napisania kryminału – czego nie wykluczył.
To już druga nagroda Grand Prix dla Wojciecha Chmielarza, wcześniej otrzymał ją za powieść Żmijowisko (Marginesy).

Wyróżniono także dwójkę autorów: Krzysztofa Domaradzkiego za Przełęcz (Wydawnictwo Literackie) i Julię Łapińską za debiutancką powieść Czerwone jezioro (Agora).

Laureatów wybrało jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), Szymon Kloska, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki i Adam Szaja.

 

 

#Targi Książki w Warszawie 2022
#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#Oksana Zabużko
#Wojciech Chmielarz
#Tomasz Szerszeń