Henryk Zieliński

5.12.2020
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Dziennikarz, działacz kultury zmarł 5 grudnia 2020 w Warszawie. Do Sekcji M – Autorów Prac Publicystycznych naszego Stowarzyszenia przystąpił w 1969 roku.

Urodzony w 1927, studiował po wojnie na dwóch kierunkach: skończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Historii i Teorii Filmu łódzkiej „filmówki”, obecnie PWSFTviT. Kino było jego pasją, hobby, sednem pracy, wiążąc się z nim w swoim zawodowym życiu na różne sposoby. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym „Ekranu”, ogromnie popularnego tygodnika filmowo-telewizyjnego, którego wpływ na powstające w całym kraju kluby filmowe i, ogólnie, przybliżanie kina jego polskim miłośnikom jest nie do przecenienia.

Henryk Zieliński był współtwórcą, potem także sekretarzem generalnym Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Redagował magazyn „Film na świecie”, odpowiadał jako dyrektor za festiwale filmowe w Krakowie i w Gdańsku. W TVP kierował Wytwórnią Programów i Filmów Telewizyjnych „Poltel” oraz Biurem Współpracy Zagranicznej. Jego związki z filmem oznaczały praktyczne zadania, np. współpracę przy realizacji dźwięku do wielu dokumentów czy reżyserię Eposu naszej ery, filmu poświęconego setnej rocznicy publikacji Quo vadis i inspirowanych powieścią utworów, w tym ekranizacji.

Był zafascynowany Warszawą, aktywnie udzielając się w Komisji Historycznej Przyjaciół Warszawy, gdzie wspierał społeczne komitety proponujące wzniesienie dwóch pomników: Juliusza Słowackiego na Pl. Bankowym i Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich.

#Henryk Zieliński