FREE DRUMS! 16. Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”

14.10.2021 - 16.10.2021, Warszawa, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Od 14 do 16 października potrwa w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie tegoroczny festiwal Ad Libitum, którego partnerem jest ZAiKS. Tym razem jego program skupi się na niezwykle bogatym świecie muzyki tworzonej na instrumentach perkusyjnych przez najwybitniejszych wirtuozów tej dziedziny. W centrum uwagi będzie także fortepian – muzyka XX w. pokazała bowiem, jak fascynującym może być instrumentem perkusyjnym. Spektrum stylów i koncepcji twórczych będzie szerokie – począwszy od swobodnej improwizacji, poprzez muzykę wywodzącą się z jazzu, inspiracje rockowe, performance z elementami wideo, na muzyce współczesnej skończywszy.

Wystąpią: Gerry Hemingway, Zygmunt Krauze, Ramón López oraz zespół Kwadrofonik z improwizującymi kompozytorami – Pawłem Romańczukiem i Arturem Zagajewskim.

Artysta-rezydent festiwalu Gerry Hemingway – legendarny muzyk, filar słynnego kwartetu Anthony’ego Braxtona – poprowadzi warsztaty i koncert festiwalowego zespołu młodych polskich perkusistów (Julianna Kamila Siedler, Ola Rzepka, Mikołaj „Miki” Wielecki, Leszek Lorent).

Gerry Hemingway wystąpi też z pianistką Izumi Kimurą i kontrabasistą Barrym Guy’em. Trio powraca na scenę i na festiwalu Ad Libitum zagra swój pierwszy koncert z nowym materiałem muzycznym.

Festiwal otworzą Krzysztof Knittel i perkusistka Núria Andorrà, którzy do swojego improwizowanego recitalu zaproszą kontrabasistę i animatora improwizatorskiej sceny w Polsce Sławka Janickiego.

Zostanie też zaprezentowana instalacja dźwiękowa z warstwą wideo Ramona Lopeza (jednej z najwybitniejszych postaci europejskiego nowoczesnego jazzu i muzyki improwizowanej).

W programie znajdzie się również koncert-reinterpretacjea dzieł, które w sposób istotny przyczyniły się do odkrycia w fortepianie pełnoprawnego instrumentu perkusyjnego. Zygmunt Krauze w koncercie negującym kontinuum czasoprzestrzenne Krauze będzie dialogować ze sobą samym z przeszłości. Kompozytor zaimprowizuje na żywo do nagrań swoich wczesnych utworów fortepianowych, m.in. Gloves Music oraz Stone music z 1972 roku, a także późniejszych, jak Refrain z roku 1993.

Przewidziano także występ jednego z wiodących zespołów muzyki nowej i improwizowanej – Kwadrofonik (Bartłomiej Wąsik, Emilia Sitarz – fortepiany, Piotr Maślanka, Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne). W centrum zespołu znajdzie się instrumentarium Pawła Romańczuka (Małe Instrumenty), przeznaczone do improwizacji.

Zgodnie z tradycją festiwalu dojdzie spotkania tria, które nigdy wcześniej nie występowało razem na scenie. Duet Katarzyna Podpora / Max Kohyt to jedna z najciekawszych formacji na trójmiejskiej scenie muzyki improwizowanej, ich album Nights are numbered (Bocian Records, 2020) spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i wprowadził na polską scenę improwizacji oddech szerokiej palety drobnych zdarzeń dźwiękowych spod znaku wiedeńskiej sceny improwizacji. Do duetu dołączy Wojciech Kurek, jeden z najciekawszych perkusistów młodego pokolenia na scenie niezależnej. 

Więcej: ad-libitum.pl

Tamże transmisje wszystkich koncertów na żywo.

PROGRAM

Czwartek, 14.10 g. 19.00/ publiczność + transmisja online

Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Laboratorium

 

  • Núria Andorrà, perkusja / Krzysztof Knittel, elektronika / Sławek Janicki, kontrabas
  • Kwadrofonik (Bartłomiej Wąsik, fortepian / Emilia Sitarz, fortepian / Piotr Maślanka, perkusja / Magdalena Kordylasińska, perkusja) + obiekty + Paweł Romańczuk, Artur Zagajewski, kompozytorzy, improwizatorzy

 

Piątek, 15.10 g. 19:00/ publiczność + transmisja online

Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Laboratorium

 

  • Katarzyna Podpora, obiekty / Max Kohyt, elektryczny kontrabas, elektronika /Wojciech Kurek, perkusja, elektronika
  • Ramón López – performance z warstwą wideo
  • Gerry Hemingway + grupa warsztatowa (Julianna Kamila Siedler, Ola Rzepka, Mikołaj „Miki” Wielecki, Leszek Lorent)

 

Sobota, 16.10 g. 18.00/ publiczność + transmisja online

Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Laboratorium

 

  • Spotkanie autorskie z Zygmuntem Krauze i Michałem Mendykiem wokół książki Wywiad o niczym (PWM)
  • Zygmunt Krauze – recital, re-improwizacje
  • Gerry Hemingway, perkusja / Izumi Kimura, fortepian / Barry Guy, kontrabas

 

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#Ad Libitum