Konkurs na utwór dla TEATROTEKI

17.12.2018

17 grudnia 2018 roku w Domu pod Królami rozstrzygnięto otwarty konkurs na utwór dramatyczny dla Teatroteki rozpisany przez ZAiKS wespół z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Jury w składzie: Dorota Buchwald, Zenon Butkiewicz, Krzysztof Domagalik, Michał Komar, Wawrzyniec Kostrzewski, Małgorzata Semil i Maciej Wojtyszko (przewodniczący) po przeczytaniu 232 zgłoszonych utworów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda: Wojciech Tremiszewski za Kasie
II nagroda: Karol Lemański za O człowieku, który siedział tyłem.
III nagrody: Szymonowi Jachimek (Matka Boska Niespodziewana) i Waldemar Pasiński (Żona Łysego).

Wyróżnienia: Paweł Nowak (Nauka, wychowanie i kraj, w którym się urodziłeś), Katarzyna Nakielska-Pawluk (Odwet 45), Izabela Kubik (Piąta esencja [Holometabolia]), Andrzej Gajewski (Uchodźcy) i Malwina Chojnacka (Upał).

Jury zwróciło uwagę także na utwory: Dokąd uciekasz Grzegorza Walczaka, Towarzysz Bruno Marka Kochana, Kasa pancerna Krzysztofa Kochańskiego oraz Perseidy Piotra Derewendy.

Omawiając konkurs, zwrócono uwagę, że Teatroteka jest przedsięwzięciem niezwykłym i bardzo udanym – i ma już wyrobioną markę wśród twórców (zarówno reżyserów, jak i pisarzy) oraz publiczności.  Za jej sprawą powstało wiele doskonałych przedstawień, które niejednokrotnie otrzymują nagrody na światowych festiwalach. „Dzięki wysiłkom sekcji dramaturgicznej i zarządu Stowarzyszenia notujemy wymierny – także finansowo – wzrost zainteresowania polską dramaturgią”, podkreślił Michał Komar. Zaś Małgorzata Semil zaprosiła laureatów i uczestników tego i kolejnych dwóch, bliskich rozstrzygnięcia konkursów na wiosenne, warsztatowe spotkanie w Domu Pracy Twórczej w Konstancinie.

#Teatroteka
#Konkurs ZAiKS-u