Konkurs na słuchowisko w 80. urodziny radiowej Dwójki

4.10.2016

Znamy laureatów konkursu na słuchowisko zorganizowanego przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji przypadającej w 2017 roku 80. rocznicy powstania Programu 2 Polskiego Radia. Pierwszą nagrodę w konkursie rozpisanym pod hasłem „Muzyka: bohater, inspiracja, pretekst” otrzymał Marek Kochan za Lento rubato. Laureatką drugiej nagrody jest Monika Milewska, autorka tekstu Dzień, w którym umarł Prokofiew, a trzecia nagroda trafiła do Liliany Bardijewskiej za Niebieskie migdały.

Zwycięski tekst to opowieść o polskim kompozytorze, który wskutek międzynarodowej intrygi zostaje oskarżony o plagiat. Lento rubato to satyra na rynek kultury i sztuki, gdzie sukces komercyjny często ważniejszy jest niż artystyczny. Tekst Kochana został wyróżniony również Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za nowatorstwo formy. Nagrodę ZAiKS-u przyznano ex aequo Lidii Amejko za utwór Tangibile. Radiopera.

Dzień, w którym umarł Prokofiew Moniki Milewskiej to – na przekór tytułowi – historia o życiu i twórczości Dymitra Szostakowicza, wybitnego rosyjskiego kompozytora, który tworzył w sowieckiej Rosji. Postać kompozytora w licznych monologach tłumaczy swoje uwikłanie w polityczno-artystyczne powinności, a pretekstem do tego staje się dzień, w którym umarł inny znakomity rosyjski kompozytor, Siergiej Prokofjew. Tekst Milewskiej jest uniwersalną opowieścią o tęsknocie za twórczą wolnością. Niebieskie migdały Liliany Bardijewskiej portretują polskiego scenografa Adama Kiliana. Opowieść o najważniejszych momentach w twórczej biografii artysty snuje on sam, kiedy jego wrażliwość estetyczna przechodzi z wizualnej w dźwiękową – z powodu poważnej choroby oczu.
Rekomendacją do realizacji antenowej wyróżniono teksty: Przepowiednia Hieronima B. czyli Nadspodziewana szkodliwość kwasów omega trzy Marty Guśniowskiej, Infolinia Antoniego Wincha, Muzykant Julii Holewińskiej, Tangibile. Radiopera Lidii Amejko.

Teksty nadesłane przez zaproszonych do konkursu autorów oceniało jury w składzie: Małgorzata Semil, tłumaczka i krytyk literacki, Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka i scenarzystka, Małgorzata Szymankiewicz, redaktorka Redakcji Literackiej Programu 2 Polskiego Radia, Maciej Wojtyszko, reżyser, dramaturg i scenarzysta oraz Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.

„Jesteśmy ogromnie zadowoleni zarówno z wysokiego poziomu nadesłanych prac, jak i z faktu, że tegoroczna, trzecia już edycja konkursu przypadła kilka miesięcy przed ważną dla nas rocznicą, czyli 80-leciem radiowej Dwójki, przypadającej w 2017 roku” – mówiła gospodarz spotkania, dyrektor Programu II Polskiego Radia Małgorzata Małaszko. Prezes Polskiego radia Barbara Stanisławczyk podkreśliła, że dobra tradycja konkursu będzie kontynuowania.

W podobnym duchu wypowiadał się Michał Komar, wiceprzewodniczący ZAiKS-u. „Słuchowiska promują radio, ale i rozsławiają autorów, dają im wymierną satysfakcję”. Przypomniał, że na ogromną większość archiwów Polskiego Radia składają się utwory byłych i obecnych członków ZAiKS-u. „Jako że wchodzimy w 99. rok istnienia naszego Stowarzyszenia, będzie to miało głęboko idące konsekwencje” – żartował. Warto przypomnieć najlepsze dzieła, pokazać zasoby archiwum, które wbrew wszelkim dziejowym zawieruchom przetrwało i zachowało swe bogate zbiory.

Występując w imieniu jurorów Maciej Wojtyszko przekonywał dowcipnie, że niczym nieprzymuszony artysta mało pisze, „żeby zaś powstało arcydzieło, potrzebne są zaliczka i termin”. Do tych katalizatorów twórczości dorzucił jeszcze jeden: hasło „Inspiracje”, główny motyw konkursu. Okazało się ono doskonałym pomysłem: „Inspiracją było dla autorów to, że piszą dla radia, dla słuchacza”. Wtórowała mu jurorka i reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz, dziękując twórcom za bardzo dobre propozycje: „Mam ochotę na realizację wielu z nich”.

#Polskie Radio
#Konkurs ZAiKS-u
#słuchowisko