1 sierpnia wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przeczyta Mariusz Bonaszewski. Oprawę muzyczną spotkania zapewni założony w Gdańsku w 2010 r. przez francuskiego skrzypka Arnauda Kaminskiego i polskiego altowiolistę Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa zespół Duo del Gesú. Duet przywiązuje wielką wagę do nieodkrytej twórczości z przełomu XVIII i XIX wieku, oprócz tego wykonuje muzykę współczesną, eksperymentalną, a także najnowszą – ma na swoim koncie prawykonania utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.
W ubiegłym roku powstał autorski projekt Adama Nowaka będący kwintesencją zamiłowania twórcy do akustycznych aranżacji i kameralnej oprawy koncertów na żywo. Formacja wydała album Pół płyty zawierający siedem autorskich utworów nagrywanych w warunkach pandemii w domach i studiu Karima Martusewicza. Na koncertach oprócz nich można się spodziewać również utworów Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego, czy Zbigniewa Herberta. Koncerty Adam Nowak i Acoustik Amigos to bliskie spotkania z publicznością, pozbawione sztywnych ram i pełne improwizacji zatem idealnie wpisują się w klimat prańskich wydarzeń muzycznych.
Poezja K. I. Gałczyńskiego i T. Różewicza w interpretacji Sławomiry ŁOZIŃSKIEJ. Muzyka: Anna STARZEC-MAKANDASIS - fortepian
Utwory W. A. Mozarta, F. Chopina, J. Brahmsa oraz S. Hennessy.
Anna Starzec-Makandasis jest absolwentką, a obecnie doktorem habilitowanym i pedagogiem na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Była stypendystką na uczelniach w Stanach Zjednoczonych na Stony Brook University w Nowym Jorku zdobyła tytuł doktora sztuki. Występowała wielokrotnie w Polsce, we Włoszech, Norwegii, Niemczech, Izraelu oraz USA. Współpracowała z orkiestrą symfoniczną w Oklahoma City, w Dallas, a także z Izraelską orkiestrą kameralną w Tel Avivie. Jest laureatką prestiżowych nagród muzycznych, w tym konkursu im. F Chopina w Rzymie oraz Ibla Grand Prize na Sycylii. Wydała cztery płyty: Na Polska Nutę, Nocturnes, Wojciech Gawronski- Works for Viola and Piano oraz Edward Swan Hennessy- Works for Viola and Piano.
Bezpretensjonalność, wdzięk, ciekawe teksty i duża różnorodność muzyczna – ci panowie to powiew świeżości na polskiej scenie muzycznej. Duet Bieryt/Ruciński tworzy dwóch śpiewających aktorów – Mateusz Bieryt i Modest Ruciński. Wykonują własne kompozycje przy akompaniamencie ukulele, pianina i instrumentów elektronicznych. Ruciński pisze słowa, Bieryt muzykę. Czasami odwrotnie. Ich twórczość to mieszanka gatunków muzycznych, takich jak: folk rock, chamber pop czy piosenka literacka. Grają „muzyczkę”, która ma opowiadać o tym, co między słowami, poruszając tematy miłości, poezji życia oraz kondycji człowieka w otaczającej go rzeczywistości.
Poezja K. I. Gałczyńskiego i T. Różewicza w interpretacji Anny SENIUK
Muzyka: POLISH VIOLIN DUO (Marta GIDASZEWSKA i Robert ŁAGUNIAK – skrzypce)
Utwory: G. Ph. Telemann – Fantazja Es-dur nr 7, H. Wieniawski – Kaprys op. 18 nr 1, Kaprys op. 18 nr 3, A. Rocławska-Musiałczyk – Two Contrasts for a Duo, J. Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec, D. András – Balkanoid na dwoje skrzypiec.
Duet był nominowany do ostatniej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „odkrycie roku” za niekonwencjonalność w klasycznej formie duetu. Muzycy są jeszcze studentami Akademii Muzycznych w Poznaniu i Łodzi a mają na swoim koncie ponad 180 nagród zdobytych na konkursach na całym świecie. Do najważniejszych osiągnieć duetu należą: I nagroda i sześć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Niemczech (2019).
DOROTA MIŚKIEWICZ & HENRYK MIŚKIEWICZ „Nasza Miłość”, w składzie:
Dorota MIŚKIEWICZ - wokal, Henryk MIŚKIEWICZ - saksofon, Michał TOKAJ - fortepian, Sławomir KURKIEWICZ - kontrabas, Michał MIŚKIEWICZ - perkusja.
„Nasza Miłość” to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo powstał on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza. Premiera albumu z tym materiałem miała miejsce 22 marca 2021 r. i jest osobistym prezentem Doroty z okazji urodzin Henryka, który jest dla niej przede wszystkim tatą, ale w jazzowym środowisku uchodzi za wybitnego saksofonistę. Słychać go było niemalże na każdej polskiej płycie, grał w legendarnym zespole Jazz Carriers oraz w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Koncertował na całym świecie m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem czy Adzikiem Sendeckim. Nagrał wiele płyt także jako lider – zaczynając od bestsellerowej More love, przez Lyrics, za którą otrzymał Fryderyka, na wielkoobsadowej Altimonissice kończąc. Poważnym filarem płyty jest także brat Doroty, Michał Miśkiewicz, znany od lat perkusista, nagrywający dla niemieckiej wytwórni ECM – jest on także kompozytorem dwóch piosenek. Na basie wtóruje mu jego wieloletni sekcyjny partner, Sławomir Kurkiewicz. Muzykę dopełni brzmienie fortepianu w nieoczywistym wykonaniu znakomitego pianisty Michała Tokaja. Większość utworów, które znalazły się na płycie skomponował Henryk Miśkiewicz do tekstów m.in. A. Poniedzielskiego, B. Loebla. E. Lipskiej.
Więcej na www.lesniczowkapranie.art.pl/