Dwa Brzegi 2021

28.07.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

W sobotę 31 lipca rusza 15. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin.

Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Festiwal obejmuje Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą i ich okolice, np. wioskę Mięćmierz, otwierając się tym samym na lokalną społeczność i kulturę. Dzięki popartej kilkuletnim doświadczeniem współpracy z innymi festiwalami realizowane są pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian, Rotterdamie. Na festiwalu są także prezentowane produkcje, które nie znajdą się w repertuarze polskich kin. Przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy przeprowadzany jest konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców.

Program festiwalu obejmuje kilka sekcji: „Świat pod namiotem”, „Muzyka – moja miłość”, wspomniany „Konkurs filmów krótkometrażowych”, „Retrospektywa reżyserska” poświęcona Tony’emu Gatlifowi, „I Bóg stworzył aktorkę” – w tym roku jej bohaterką będzie Agata Kulesza, a także pokazy specjalne, plebiscyt publiczności, rozmowy o kinie oraz „Lekcja kina”, podczas której twórcy opowiadają o swoich fascynacjach i tajemnicach rzemiosła. Wśród kilkudziesięciu obrazów znajdą się ciekawe premiery: Paolo Conte – via con me¸ Aznavour by Charles, Descent, Jeźdźcy sprawiedliwości, The Circle – A Mongolian Adventure, Niebo Alicji, Yag – Basheva Dance Company  i inne.

Dyrektor artystyczną „Dwóch Brzegów” jest Grażyna Torbicka – autorka licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, z festiwalem związana od jego pierwszej edycji. Partnerem festiwalu, który potrwa do 15 sierpnia, jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a w programie imprezy znalazła się (w poniedziałek 2 sierpnia o 15.15) debata pod tytułem „Przyszłość polskiej kultury w świecie cyfrowym”, którą będzie prowadził Stanisław Trzciński. Będziemy rozmawiać o odmrażaniu kultury, o pomocy dla polskiego sektora kreatywnego podczas pandemii i o cyfrowym obiegu treści.

Szczegółowy program na https://www.dwabrzegi.pl/category/strona-glowna/

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#Dwa Brzegi 2021