Grand Press 2020

8.12.2020, Warszawa, online, nagrody
Rafał Bryndal na Gali Grand Press 2020. Fot. Simona Supino
Rafał Bryndal na Gali Grand Press 2020. Fot. Simona Supino

8 grudnia poznaliśmy laureatów nagród Grand Press za rok 2020. „To był rok walki, naszej wspólnej, o zdrowie i przetrwanie pandemii, walki o demokrację i niezawisłe sądy, o prawa obywatelskie, w tym prawa kobiet, o prawa mniejszości, w tym walka o ochronę dzieci przed pedofilami, również w sutannach. A w końcu walki o prawa zwierząt i czystą planetę. Te wszystkie problemy znalazły swoje odbicie w materiałach zgłoszonych do konkursu Grand Press”, powiedział podczas uroczystej gali redaktor naczelny magazynu „Press” Andrzej Skworz.

Do konkursu zgłoszono łącznie 737 materiałów. Do nagród we wszystkich kategoriach jury nominowało 48 z nich. W tym roku zgłoszone i wybrane materiały oceniało jury w składzie: Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska”), Mariusz Janicki („Polityka”), Marcin Kowalczyk („Dziennik Łódzki”), Dominika Kozłowska („Znak”), Paweł Ławiński (Onet), Bianka Mikołajewska (OKO.press), Edward Miszczak (TVN), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak („Gazeta Wyborcza”), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”) oraz Agnieszka Wiśniewska (Krytykapolityczna.pl).

Najważniejsze wyróżnienie w konkursie Grand Press, czyli tytuł Dziennikarza Roku 2020 przyznawany przez dziennikarzy – prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz internetowe kolegia redakcyjne – otrzymał Dariusz Rosiak (twórca podcastu „Raport o stanie świata”). Wręczający nagrodę Andrzej Skworz powiedział m.in. „Nominowaliście go za udowodnienie, że dziennikarska pasja jest silniejsza niż przeciwności losu” i dalej: „Za stworzenie nowej przestrzeni dla niezależnego dziennikarstwa. Za audycję, która kształtuje wiedzę o świecie tysięcy słuchaczy”.

Nagrody Grand Press w poszczególnych kategoriach otrzymali:

News – Szymon Jadczak z tvn24.pl za materiał „Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty”.

Dziennikarstwo śledcze – dziennikarze „Gazety Wyborczej” – Wojciech Czuchnowski, Judyta Watoła i Jacek Brzuszkiewicz – za cykl „Zdemaskowani”, „Respiratory od handlarza bronią”, „Lewe respiratory pod osłoną służb”.

Publicystyka – Agnieszka Sowa z „Polityki” za tekst „Zwierzę przemysłowe”. Nagrodę w tej kategorii wręczył członek Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (partnera Grand Press) – Rafał Bryndal. „Cieszę się, że Stowarzyszenie po raz kolejny jest partnerem tak zacnej nagrody. Musimy się wspierać w tych trudnych, nie tylko przez pandemię, chwilach” – powiedział.

Reportaż prasowy/internetowy – Janusz Schwertner (Onet) za reportaż „Miłość w czasach zarazy”.

Reportaż TV/Wideo – Wojciech Bojanowski („Superwizjer TVN”) za reportaż „Niech toną”.

Reportaż radiowy – Barbara Sowa („Pismo. Magazyn opinii”) za cykl „Śledztwo Pisma, sezon 2”.

Dziennikarstwo specjalistyczne – Justyna Suchecka z tvn24.pl za cykl: „Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać”.

W tej edycji po raz pierwszy przyznano nagrodę za Książkę Reporterską Roku. Najlepszym tytułem okazało się Nie zdążę Olgi Gitkiewicz (Wydawnictwo Dowody na Istnienie). Nagrodę Czytelników zdobyli natomiast Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę Walentynowicz. Anna szuka raju (Znak).

Po raz kolejny przyznano natomiast nagrody specjalne. Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego (za dziennikarstwo sportowe) zdobył Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego”. Grand Press Economy wyróżniono Grzegorza Siemionczyka („Parkiet”, „Rzeczpospolita”). Natomiast Grand Press Digital – nagrodę dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej otrzymała stacja internetowa Newonce.

 

#ZAiKS dla kultury
#Grand Press 2020
#nagrody