8 marca się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się gala wręczenia Fryderyków w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej. W związku z narastającą epidemią koronawirusa Gala Muzyki Poważnej była, niestety, jedyną wielką imprezą tegorocznej edycji nagrody i festiwalu. 1 października tegoroczna edycja nagród została uzupełniona o konferencję prasową – dostępną w internecie i na antenie Radia Zet – na której ogłoszono zdobywców 19 statuetek w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej (ich uroczyste wręczenie artystom odłożono na przyszły). Spotkanie błyskotliwie i z właściwą sobie brawurą poprowadził Marcin Prokop, a zdobywców nagród w poszczególnych kategoriach ogłaszali m.in. Natalia Kukulska, Halina Mlynkova, Renata Przemyk, Kasia Stankiewicz, Rafał Bryndal, Igor Herbut, Marek Napiórkowski, Michał „Fox” Król, Radek Łukasiewicz, Artur Rojek, Andrzej Smolik, Tomasz Organek, Marcin Wasilewski, Atanas Valkov, Linia Nocna oraz laureaci Złotych Fryderyków 2020: Czesław Bartkowski i Tomek Lipiński.
Konferencję otworzył panel dyskusyjny „Bezpiecznik dla kultury” poświęcony dramatycznej sytuacji twórców i kultury w czasie pandemii. Wzięli w nim udział Andrzej Puczyński, Tomik Grewiński, Tomasz Organek, Tomek Lipiński, członek Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Marcin Wasilewski, którzy przedstawili zasmucającą diagnozę sytuacji muzyków i branży koncertowej, m.in. też techników, nagłośnieniowców, oświetleniowców czy promotorów w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią. Paneliści zaapelowali do władz i fanów muzyki o wsparcie i aktywne uczestnictwo w kulturze. Tomek Lipiński podkreślał, że branża kreatywna jest potężnym sektorem gospodarki i powinna być traktowana przez władze tak, jak na to zasługuje, a nie zawsze mamy z tym do czynienia – i to nie tylko w Polsce. Wskazał też, że podczas pandemii uwidoczniły się wieloletnie zaniedbania i niejasności w kwestii samego statusu artystów.
Tomek Lipiński ogłosił również nazwiska zdobywców statuetki w kategorii Kompozytor Roku – w tym roku otrzymali je ex aequo Hania Rani i duet Dawid Podsiadło/Olek Świekot – oraz w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, w której ponownie zwyciężyła Hania Rani.
Nazwisko Najlepszego Autora Roku przedstawił podczas konferencji członek Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Rafał Bryndal – za najlepszego tekściarza uznano Błażeja Króla.
Rafał Bryndal poinformował również, że przyznawaną przez twórców dla twórców Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepszy tekst i muzykę zdobył Dawid Podsiadło. Został on także Dawid laureatem Nagrody Publiczności, a o jego wyborze zdecydowali słuchacze Radia Zet.
Największą tegoroczną triumfatorką – z czterema statuetkami – okazała się Hania Rani. Pozostałymi nagrodzonymi zostali: Muniek Staszczyk z Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock (płyta „Syn miasta”). Utworem Roku został singiel Pola promujący tę płytę. Fryderykiem wyróżniony został również producent Poli Bartek Dziedzic. W kategorii Album Roku Metal Fryderyka otrzymał Nocny Kochanek za album „Randka w ciemność”. Daria Zawiałow zatriumfowała w kategorii Album Roku Pop Alternatywny (płyta „Helsinki”), zaś Natalia Przybysz otrzymała Fryderyka za Album Roku Pop „Jak malować ogień”. Natalia Nykiel została doceniona za płytę „Origo” w kategorii Album Roku Elektronika. Hip-hopową płytą roku został album Taco Hemingwaya „Pocztówka z WWA, lato’19”. Wśród jazzmanów – jako artysta roku i za płytę roku dla swojego kwartetu – największy sukces odniósł Maciej Obara. Tytułem najlepszego jazzowego debiutanta obdarzono Szymona Sutora.
Konferencja wpisała się w obchody Dnia Polskiej Muzyki, który przypada 1 października. To już druga edycja kampanii, która ma promować rodzimą twórczość i wspierać krajowy rynek muzyczny. Tegoroczna dedykowana była wszystkim osobom pracującym w branży koncertowej, które szczególnie ucierpiały wskutek obostrzeń związanych z pandemią.