Tadeusz Chachaj

15.12.2021
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Dyrygent, aranżer i kompozytor, członek sekcji B naszego Stowarzyszenia od 1963 roku, zmarł w wieku 92 lat.

Muzyki zaczął się uczyć jako młody chłopak. W Lublinie skończył średnią szkołę muzyczną (grał na rogu i waltorni, co pozwoliło mu dorabiać w filharmonii i operetce lubelskiej). Od 1952 studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w warszawskiej PWSM pod kierunkiem Tadeusza Wilczaka i Waleriana Bierdiajewa. Po dyplomie (uzyskanym w 1956) doskonalił swoje umiejętności na kursach dyrygenckich u Pawła Kleckiego i Arvida Jansona.

W Warszawie, gdzie przez pewien czas prowadził Centralny Zespół Pieśni i Tańca, pisał muzykę baletową, zainteresował się także utworami latynoamerykańskimi (ich późniejsze aranżacje nagrywała m.in. radiowa orkiestra pod dyr. Stefana Rachonia, z którą współpracował). Po okresie pracy w Filharmonii Rzeszowskiej (w 1958 został jej II dyrygentem), w latach 1971-1990 łączył funkcje dyrektora i kierownika artystycznego Symfonicznej Orkiestry w Białymstoku (za jego kadencji przemianowanej na Państwową Filharmonię). Od 1993 do przejścia na emeryturę w 2004 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Był twórcą, który koncertował we wszystkich polskich filharmoniach, a także prawie wszystkich państwach Europy. Jego najważniejsze kompozycje nawiązują do muzyki ludowej (Suita rzeszowska, Suita lubelska, Pieśni rzeszowskie, Czardasz), fascynował go także jazz, którego elementy śledził w muzyce symfonicznej (koncerty Jazz Jamboree 1978 zainaugurowała jego kompozycja na zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną).

 

 

#pożegnania
#Tadeusz Chachaj