W warszawskim Biurze Wystaw prowadzonym przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej 10 grudnia otwiera się wystawa Magdaleny Komar „Praktyki współistnienia”, której partnerem jest ZAiKS.
Jak piszą organizatorzy, punktem wyjścia dla niej jest „koncepcja symbiogenezy, czyli teorii, która zakłada powstanie gatunków na drodze integracji i koncepcje posthumanizmu krytycznego (Critical Posthumanism), które podważają antrpocentryzm jako sposób gatunkowego trwania i konstruowania wizji świata w obliczu współczesnych zagrożeń stojących przed ludzkością, takich jak katastrofa klimatyczna.
Wedle tych koncepcji, zawartych między innymi w pracach Lynn Margulis i Donny Haraway, warunkiem przetrwania gatunku jest symbiogeneza, a więc stworzenie i praktykowanie metod nowego usytuowania człowieka w jego relacjach z florą i fauną”.
Korzystając z takich inspiracji, „artystka w założonym przez siebie ulu prowadziła przez ostatni rok działania z pszczołami, zachęcając je do tworzenia nowych form rzeźbiarskich - wspólnych dzieł sztuki. Na wystawie zostaną zaprezentowane efekty współpracy artystki z pszczołami - przestrzenne obiekty z tkaniny, wizualizacja 3D, film dokumentalny oraz strój, w którym pracowała”.
Magdalena Komar to projektantka tkanin, absolwentka paryskiej ESMOD, którą ukończyła z nagrodą specjalną Michele Lemaire oraz Multi Media Textiles w Loughborough College of Art and Design. Pracuje jako freelancerka pod marką MAGALENA. Zajmuje się projektowaniem nowoczesnych haftów, aplikacji i wzorów na materiały do kolekcji prêt-à-porter i haute couture. Jej projekty zostały kupione przez takie firmy jak Donna Karan i DKNY, Alexander Wang, Chanel, Calvin Klein Home, Diane von Fursten-berg, Kate Spade, Banana Republic, Victoria’s Secret, Atelier Montex, Fendi inne. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Projektowania Tkanin na Katedrze Mody na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w warszawskiej ASP.
Wystawa potrwa do 25 lutego 2022 roku.
Więcej na http://biurowystaw.pl/ i http://magalena.com/