Prawiek w Legionowie

11.12.2021 11:00, Legionowo, instalacja, spotkanie
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Prawiek to miejsce magiczne, gdzie świat realny styka się z metafizycznym. W powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” nad ludzkim życiem czuwają tam anioły i Matka Boska. Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie (PIK) projektem „Prawiek – mikrokosmos”
chciałaby uhonorować noblistkę Olgę Tokarczuk, prezentując w przestrzeni Legionowa makietę Prawieku, której sklepieniem będzie kopuła o wysokości 4,4 m i średnicy 3,2 m. Odwzorowanie Prawieku stanowi odwołanie do dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń, przepełnionego legendami, mitami i folklorem, umożliwia też zwrócenie uwagi na różne grupy społeczne, religijne i kulturowe, w tym mniejszościowe.

Ważnym elementem projektu były warsztaty ceramiczne (październik-listopad 2021), podczas których stworzono budowle obecne w Prawieku. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie wspierani przez wolontariuszy – uczniów klas 7-8 Zespołu Szkolnego Milenium. Opiekunką artystyczną warsztatów była animatorka i rzeźbiarka Weronika Althamer, którą wspierają Fundacja Artystyczna „Wylepiarnia” i Fundacja „Promień Słońca”. Nad zgodnością z literackim pierwowzorem czuwała polonistka Agata Wrotkowska z Zespołu Szkolnego Milenium. Wrażliwość osób z niepełnosprawnością oraz świeżość postrzegania, która zapewnia inną perspektywę, z pewnością przekłada się na stworzoną instalację. W makiecie wykorzystano wytwory ceramiczne uczestników projektu, odwzorowujące topografię i obiekty Prawieku. 

11 grudnia o godzinie 11.00, dzień po drugiej rocznicy otrzymania przez Olgę Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla, nastąpi uroczyste odsłonięcie makiety Prawieku na rynku miejskim w Legionowie. Wehikuł uruchomiony przez Teatr Akt zakrzywi czasoprzestrzeń i zabierze wszystkich obecnych do czasów Prawieku i jego zwykłych-niezwykłych mieszkańców. Archaniołowie ukażą zebranym osobliwy mikrokosmos Prawieku ukryty pod wielką przezroczystą kopułą.

Ostatnim elementem projektu będzie konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji, podczas której wykorzystana zostanie obecna w przestrzeni Legionowa instalacja artystyczna odnosząca się do twórczości noblistki.

Relacje z pierwszych dwóch warsztatów ceramicznych:

warsztaty 16 października https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury/posts/2949768138621898

warsztaty 23 października https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury/posts/2955403811391664

oraz https://www.facebook.com/watch/?v=570813777321530 i https://www.facebook.com/watch/?v=488770655450240

#ZAiKS dla kultury
#Sprzyjamy wyobraźni
#Olga Tokarczuk