Jazz na Starówce 2021

29.06.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedyny w Polsce festiwal jazzowy dla szerokiej publiczności, która może uczestniczyć w nim bezpłatnie. W tym roku potrwa od 3 lipca do 28 sierpnia i podobnie jak w poprzedniej edycji upłynie głównie pod znakiem polskich wykonawców – w imię solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii.  

Cosobotnie koncerty zainauguruje legenda polskiego jazzu Zbigniew Namysłowski ze swoim kwintetem, a w finale na jedynym koncercie w Polsce wystąpi włoska gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz fortepianu Stefano Bollani i jego trio.  Wydarzeniem będzie pierwszy w Polsce koncert młodej gwiazdy amerykańskiej trąbki Jeremy’ego Pelta i jego kwintetu.

ZAiKS jest partnerem festiwalu.

PROGRAM

Rynek Starego Miasta, soboty 3 lipca – 28 sierpnia, godz.19.00

3 lipca – Zbigniew Namysłowski Quintet

Jeden z największych i najbardziej oryginalnych twórców w historii polskiego jazzu. Wybitny multiinstrumentalista , kompozytor, aranżer. Artysta w równej mierze zafascynowany możliwościami jazzu, co urodą folku, a także prekursor w łączeniu tych światów. Lider licznych składów instrumentalnych, od kwartetu po orkiestrę, kompozytor wielu standardów polskiego jazzu, autor wielu pamiętnych albumów.

10 lipca – RGG Trio – Mysterious Monuments On The Moon – jubileusz 20-lecia pracy artystycznej

Jeden z ważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. RGG to ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki.

17 lipca – Purple is the Color – Austrian Music Export

Czołowy zespół austriackiej młodej sceny jazzowej. Twórczość grupy bazuje na bogatej tradycji kwartetów jazzowych, oryginalnie łączy elementy popu i folku. „Zostać Beatlesami jazzu” to coś w rodzaju żartobliwego celu austriacko - czeskiego zespołu. Zespół zajął m.in. pierwsze miejsce na CENTRAL EUROPEAN JAZZ COMPETITION 2018 i otrzymał nagrodę Absolute Winner Award oraz został wybrany jako NASOM (New Austrian Sound of Music) 2020-21.

24 lipca – Jeremy Pelt Quintet – Griot: This Is Important

Na jedynym koncercie w Polsce z premierowym projektem wystąpi jeden z najbardziej wyróżniających się młodych jazzowych trębaczy, wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu „Down Beat”.  Usłyszymy jego najnowszy album Griot: This Is Important. Album, pełen oryginalnych kompozycji,  powstał  wraz z książką Griot: Examing The Lives of Jazz s Great Storytellers inspirowaną rozmowami o historii jazzu i wywiadami z wpływowymi muzykami jazzowymi.  Obok amerykańskiego trębacza i lidera wystąpią znakomici nowojorscy muzycy Chien Chien Lu (wibrafon), Victor Gould  (fortepian), Vincente Archer (kontrabas), Allan Mednard (perkusja).

Andrzej Jagodziński Trio – Bach

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej: kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława „Małego” Bartkowskiego, wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Jego trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album Chopin, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem.  Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

31 lipca - Włodzimierz Nahorny Trio Polish Sound

Świętujemy 80. urodziny Mistrza! Jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiego jazzu – wybitny pianista, saksofonista, flecista, kompozytor, aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Wielkie uznanie przyniosły mu znakomite płyty: Nahorny/Szymanowski - Mity, Nahorny- Chopin - Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz, KoncertNahorny Sextet – Chopin Genius Loci. Mistrz fortepianu ma na koncie wiele prestiżowych nagród (w tym Złoty Fryderyk i Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 – nagroda honorowa za całokształt twórczości).

7 sierpnia – „Kciuk” Fusion Band

Usłyszymy najnowszy autorski projekt wirtuoza gitary basowej. „Kciuk” to jeden z najciekawszych instrumentalistów sceny jazz-rockowej. Przez wiele lat koncertował w kraju i zagranicą. Współpracował z najlepszymi, m.in. Tomaszem Stańką, Hiramem Bullockiem, Tadeuszem Nalepą, Czesławem Niemenem. Formacja Kciuk/Surzyn Band do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w historii polskiego elektrycznego jazzu. Come back artysty będzie bardzo oczekiwanym wydarzeniem w krajowym środowisku gitarowym.

14 sierpnia – Weezdob Collective – Komeda, Ostatnia Retrospekcja z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy

Weezdob Collective to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów. Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Wyróżnia go niekonwencjonalne połączenie brzmień harmonijki, saksofonu i gitary. Kolektyw zdobył m.in. GRAND PRIX na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, GRAND PRIX na Lotos Jazz Festival , GRAND PRIX konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, GRAND PRIX na Blue Note Poznań Competition 2015.  Zespół ma na koncie szereg koncertów, w tym projekt Poznań Jazz Philharmonic Orchestra play Weezdob Collective & Leszek Możdżer.

Piotr Cieślikowski Quartet – Chopin Pianoless

Piotr Cieślikowski jest jednym z czołowych saksofonistów tenorowych i sopranowych, obecny jest na polskiej i kanadyjskiej scenie jazzowej. To muzyk wszechstronny stylistycznie. Doskonale porusza się w świecie swingu, bebopu i mainstreamu oraz w postcoltrane’owskiej awangardzie. Najnowsze przedsięwzięcie instrumentalisty i kompozytora to muzyka Chopina wykonywana bez fortepianu. Jest to nowatorski projekt muzyczny, pierwszy tego typu w skali międzynarodowej. Chopin i jego arcydzieła były zawsze dla artysty jednym z najważniejszych źródeł inspiracji. Cieślikowski zamierza pokazać, że melodyka tych utworów nie potrzebuje wsparcia harmonii i jest znakomitym materiałem do tworzenia muzyki mieszczącej się we współczesnej awangardzie jazzowej.

21 sierpnia – Smoliński – Chyła – Sarnecki

Premierowa propozycja na polskiej scenie jazzowej. SMOLIŃSKI – CHYŁA – SARNECKI to spotkanie trójki niezwykłych artystów, których celem jest ucieczka od stereotypów dotyczących harmonijki, skrzypiec, gitary dzięki nietypowemu zestawieniu i zastosowaniu tych instrumentów. Każdy z muzyków kreuje własne, intrygujące brzmienie. Zespołowi towarzyszy sekcja rytmiczna: basista Andrzej Święs oraz perkusista Sławek Koryzno.

28 sierpnia – Stefano Bollani Trio – Italian Jazz Maestro

Gwiazda europejskiego jazzu, wirtuoz fortepianu. Uznany za najlepszego jazzmana Europy już w 2007 roku jako laureat Hans Koller European Jazz Prize. W uznaniu zasług otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie. To niezwykły artysta wielu talentów. Jako solista gra z orkiestrami symfonicznymi (La Scala w Mediolanie, Orchestre National de Paris, Gewandhaus w Lipsku) pod batutą wybitnych dyrygentów. Pisze książki, realizuje wielu projektów teatralnych i filmowych. Współpracował z czołówką światowego jazzu, z artystami takimi jak Chick Corea, Pat Metheny, Richard Galliano, Enrico Rava.

Więcej: www.jazznastarowce.pl

 

 

 

#Jazz na Starówce 2021
#ZAiKS dla kultury