Grajmy po polsku!

8.05.2020

Jak śpiewali Starsi Panowie, piosenka jest dobra na wszystko. I może najdobitniej uświadamiamy to sobie w chwilach trudnych, takich jak dzisiaj, gdy piosenka (i muzyka w ogóle) dodaje nam otuchy i skłania do refleksji.

Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotyka każdego na swój sposób. Dotyczy to także ludzi kultury i sztuki, z których bardzo wielu utraciło możność zarobkowania po odwołaniu wszelkiego rodzaju występów i koncertów. Zarówno ZAiKS, jak i inne instytucje apelowały więc do rządu o rozmaite działania zaradcze, które pozwoliłyby autorom i wykonawcom godnie przeżyć najtrudniejsze chwile.

Jednak prócz oczekiwanych rozwiązań centralnych i systemowych, niezwykle ważne są wszelkie inne pomysły służące sprawie polskiej kultury i jej twórców, autorów i wykonawców.  

Dlatego przyłączamy się do apelu Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu, które 16 marca wezwało działających w Polsce publicznych i prywatnych nadawców radiowych, telewizyjnych i internetowych do wzięcia udziału w akcji Grajmy po polsku.

Chodzi w niej o to, by – jak pisze dyrektor opolskiego muzeum Jarosław Wasik – „nadawać polskie utwory, a dzięki temu wspomagać twórców, także tych niezbyt często obecnych na antenach i falach” i by należne tantiemy „w znakomitej większości trafiły do polskich twórców, wykonawców i producentów”.

Apel ten zyskał już kilkaset udostępnień w mediach społecznościowych, zbiera słowa uznania od artystów, osób publicznych i zwykłych miłośników polskiej piosenki. Jako pierwsze włączyło się do akcji Radio dla Ciebie, a później „granie po polsku” zaczęły deklarować coraz to nowe stacje i rozgłośnie.

(Więcej na stronie: muzeumpiosenki.pl).

Szczególną radość budzi fakt, że Polskie Radio już od 16 marca gra jeszcze więcej polskiej muzyki – i to na wszystkich swoich antenach, a w zmienionej ramówce pojawiły się premierowe cykle muzyczne prezentujące twórczość naszych autorów i wykonawców.   

Jak więc czytamy w informacji przekazanej 17 marca przez rozgłośnię, „w Programie 1 Polskiego Radia więcej jest audycji autorskich, które poświęcone są wyłącznie polskiej muzyce rozrywkowej. Planowane są również powtórzenia ubiegłorocznych koncertów zorganizowanych w ramach Festiwalu Lata z Radiem oraz wydarzeń muzycznych ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego”. Z kolei radiowa Dwójka wyemituje miedzy innymi występy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Sinfonia Varsovia, Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Natomiast w Trójce, gdzie także gra się więcej polskiej muzyki, pojawiła się ponadto piosenka-apel o pozostanie w domach, do której słowa napisał trójkowy dziennikarz Kuba Strzyczkowski, a muzykę skomponował mistrz gitary – Dariusz Kozakiewicz z grupy Perfect. Program 3 Polskiego Radia planuje też powtórki archiwalnych koncertów – podobnie zresztą jak cyfrowa Czwórka.

(Więcej na: www.polskieradio.pl)

Trzymamy kciuki za powodzenie akcji Grajmy po polsku i gorąco sekundujemy wszystkim innym inicjatywom służącym polskiej kulturze i jej twórcom.
Mamy też nadzieję, że gdy wszystko już wróci do normy, polska muzyka wciąż będzie silnie obecna w programach telewizyjnych, radiowych i internetowych.

Ilustracja JŁ
Ilustracja JŁ
#Grajmy po polsku
#Polskie Radio