Norman Davies

Członek honorowy
28.05.2020
Norman Davies
Norman Davies

Brytyjsko-polski historyk walijskiego pochodzenia.

Urodził się 8 czerwca 1939 roku w Bolton na północy Anglii. Studiował historię w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Pracę doktorską „Orzeł biały, czerwona gwiazda” dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej napisał w 1973 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jest członkiem Akademii Brytyjskiej i członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie. Pełni funkcję Elmosinator Princialis Katedry UNESCO przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1971 jest wykładowcą, a od 1985 profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (School of Slavonic and East European Studies) University College London w Londynie.

Autor książek Boże igrzysko. Historia PolskiSerce EuropyOrzeł biały, czerwona gwiazdaWojna polsko-sowiecka 1919–1920Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiegoWyspy. Historia oraz Powstanie ’44.

4 lipca 2014 otrzymał polskie obywatelstwo.

Jest honorowym obywatelem Warszawy, Krakowa, Lublina i Wrocławia oraz doktorem honoris causa kilku uniwersytetów. W 2005 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2012 roku za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze – Order Orła Białego.

Od 2015 roku honorowy członek ZAiKS-u.

#Norman Davies
#twórca
#członek_honorowy
#biogram